Avrupa basını: Terör Avrupa'yı kalbinden vurdu

Telif hakkı EPA

Avrupa'da yayımlanan gazetelerin neredeyse tamamı, ilk sayfalarını Belçika'nın başkenti Brüksel'de Salı sabahı yaşanan saldırılara ayırdı.

Haberlerde ağırlıklı olarak, "Terör, Avrupa'yı kalbinden vurdu" başlığı kullanıldı. Belçika'da yayımlanan gazeteler, Çarşamba günü siyah başlıklarla çıktı.

Flamanca yayımlanan De Morgen gazetesi, ilk sayfasını Belçika haritasının ortasından göğe yükselen dumanların yer aldığı bir grafik yayınladı.

Fransızca yayımlanan Le Soir ise, "Güçlü olun" manşetiyle çıktı. Het Niuuws Blad ve Standaaart gazeteleri de saldırı sonrasına ait çok sayıda fotoğrafa yer verdi.

Belçika basını, Paris saldırılarının zanlısı Salah Abdeslam'ın yakalanmasına misilleme amacıyla saldırıların gerçekleştirilmiş olabileceği yorumlarını aktardı.

De Tijd gazetesinin yorumunda, 22 Mart'ta yeni bir dönemin, "hiçbir yerde güvenli değilim" duygusu ile başladığı vurgulanıyor.

Gazeteye göre, terörizme karşı güvenlik önlemleri yetersiz. Teröre karşı sergilenen güç gösterisi ise, "başlı başına güçsüzlük sembolü" olarak değerlendiriliyor.

Standaaart gazetesinin yorumunda, "hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" deniyor. Normal yaşama dönüşün artık mümkün olmayacağı savunuluyor.

'Yeni bir dönem'

De Morgen gazetesi, 22 Mart saldırıları ile Belçika'nın yeni bir döneme girdiğini belirtiyor.

De Morgen yorumcularından Bart Eeckhout, saldırılar sonrasında uygulanacak baskıcı önlemlerin daha korkunç şiddete yol açacağını dile getiriyor. Yazar, terör örgütlerine sempati duyan gençlere iyi bir gelecek sağlanarak onların kazanılması gerektiğini vurguluyor.

Telif hakkı PA

Het Laatste Niuuws gazetesi ise, 22 Mart'ı ülke açısından "yüzyılın en kara günü" olarak tanımlıyor.

Het Nieuwsblad gazetesinin yorumunda ise, "Dünya değişmiyor. Aksine bir birine benzemeye başladı. New York, Madrid, Londra ve şimdi Brüksel saldırıya uğradı" deniyor.

Het Belang van Limburg gazetesi, Brüksel'in demokratik değerlerden dolayı, Paris'ten bile fazla "teröristlerin gözüne batan diken" olduğunu savunuyor.

Gazet van Antwerpen'den Kris van Marsenille ise, bundan sonra "sokaklarda daha çok kontrol ve güvenlik ile daha az özel hayata saygı" olgusuna dikkati çekiyor.

Metro gazetesi, ailesine ya da güneşli bir yere gitmek için yola çıkan insanların, Zaventem Havaalanı'nda hiçbir şeyden habersiz ve suçsuz yere öldüğünü işaret ediyor.

'Brüksel şokta'

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild, saldırı görüntülerine ayırdığı ilk sayfasında, "Savaştayız" başlığını kullandı. Gazete, Başbakan Angela Merkel'in terörle mücadeleye ilişkin sözlerine atıfta bulundu.

Fransız Le Monde gazetesi de ilk sayfasını Brüksel saldırılarına ayırdı. Sayfanın altında, Belçika bayrağına sarılarak teselli eden Fransız bayrağının yer aldığı bir karikatür yer alıyor

Hollanda gazeteleri de, sayfalarında ağırlıklı olarak Brüksel'deki saldırılara ilişkin gelişmelere yer veriyor.

Volkskrant gazetesi, "IŞİD, Avrupa'yı kalbinden vurdu" başlığıyla çıktı. Gazete, ilk sayfasında saldırıyla ilgisi olduğu düşünülen zanlıların fotoğrafına geniş yer verdi.

Telegraaf gazetesi, Brüksel'deki gelişmelerle birlikte Başbakan Mark Rutte'nin, "yaşam tarzımız tehdit ediliyor" sözlerini aktarıyor.

AD gazetesi, "Brüksel şokta" başlığını kullanırken, FD gazetesi de, "Terör, Avrupa'yı kalbinden vurdu" manşetiyle çıktı.

İtalyan basınından 'nihilist' terör yorumu

Övgü Pınar / Roma

Brüksel'de dün düzenlenen terör saldırıları İtalyan gazetelerinin de manşetlerinde yer aldı. Gazetelerin büyük kısmı baş sayfasının tamamını Brüksel'e ayırarak, saldırının yalnızca Brüksel'i değil Avrupa'yı hedef aldığı görüşünde birleşti.

Corriere della Sera, "Avrupa saldırı altında" başlığını kullanırken, bir analizde de bu terör türü için "nihilizm" nitelemesi yaptı.

Analizde, "Başkalarının hayatlarını yakmak için kendisini de feda etmeye hazır birisinin nihilizmi karşısında savunmaya geçmek zor" denilerek, bu geleneksel olmayan saldırı biçiminin önlenemeyeceği yorumu yapıldı.

La Stampa gazetesi, "Halife Avrupa'yı kana buladı" manşetiyle çıktı. Gazete, "Korku canavarının bizi durdurmasına izin vermeyelim" başlıklı bir yoruma da yer verdi.

La Repubblica da "IŞİD, Avrupa'da savaş" başlığını kullandı. Gazete, İtalya ile Papa'nın da IŞİD tehdidi altında olduğunu vurguladı.

Il Messaggero, "Avrupa'nın kalbine saldırı", Il Manifesto "Savaşta gibi", Avvenire de "Avrupa'nın kanı" manşetleriyle yayımlandı.

Sağ kanattaki Il Giornale ise "Avrupa'da savaş. İslam'ı evimizden kovalım" başlığını kullandı.

İlgili haberler