Brüksel saldırılarında yeni gözaltılar

Telif hakkı Reuters

Brüksel saldırılarının ardından Avrupa genelinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 11'e çıktı.

Yedi şüphelinin Brüksel'de, iki şüphelinin Almanya'da ve bir şüphelinin de Paris'te gözaltına alındığı bildirildi.

Brüksel'in Schaerbeek semtinde bugün düzenlenen operasyonlarda polisin talimatlarına uymayan sırt çantalı bir kişinin vurularak gözaltına alındığı belirtildi.

Belçika polisi, 22 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen ve en az 31 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla bağlantılı olduklarından şüphelenilen kişiler için dün gece Brüksel'in Jette ve Schaerbeek mahallelerinde bu sabah da Forest ve St Giles semtlerinde baskınlar düzenledi.

Diğer yandan, havaalanında intihar saldırısı düzenleyen ikinci kişinin de Najim Laachraoui olduğu açıklandı.

Telif hakkı Reuters

Baskın yapılan evlerde patlayıcılar ve bomba yapım malzemelerinin de ele geçirildiği ifade edildi.

Schaerbeek sakinleri, baskın sırasında patlama sesleri duyduklarını söyledi.

Fransa'da operasyon

Telif hakkı AFP

Fransa'da ise kısa süre içerisinde saldırı düzenlemeyi planlayan bir kişinin tutuklandığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, alınan istihbarat üzerine güvenlik güçlerinin Paris'in kuzeybatısındaki Argenteuil'de bir operasyon gerçekleştirdiğini, bir kişinin yakalandığını duyurdu.

Ancak Cazeneuve, yakalanan kişinin Brüksel saldırısını düzenleyenlerle bağlantılı olup olmadığını söylemek için erken olduğunu da belirtti.

Cazeneuve, yakalanan kişinin saldırı planlamasının son aşamalarına geldiğini de ifade etse de, daha fazla bilgi vermedi.

Telif hakkı AFP

Fransız televizyon kanalı i-Tele'ye konuşan görgü tanıkları operasyonun gerçekleştiği Argenteuil'inpolis kordonuna alındığını v e çok sayıda kişinin evlerine dönemediğini aktardı.

13 Kasım'daki Paris saldırılarından bu yana Fransa'da güvenlik önlemleri artırılmış durumda. Yılbaşından bu yana 75 kişi saldırı düzenleyebileceği şüphesiyle gözaltına alındı. Bunlardan 28'i ise tutuklandı.

İlgili haberler