ABD: IŞİD'in maliye bakanını öldürdük

Telif hakkı FBI

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, son günlerde düzenledikleri operasyonlarda IŞİD'in önde gelen bazı isimlerini öldürdüklerini açıkladı.

Pentagon'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Carter, bu isimler arasında, "IŞİD'ın Maliye Bakanı" olarak nitelendirdiği Abdülrahman Mustafa El Kaduli'nin de olduğunu söyledi.

Suriye ve Irak'ta çok önemli zaferler kazandıklarını vurgulayan Carter, "IŞİD'in kabinesindeki isimleri sistematik olarak ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Bazı çevrelerce "IŞİD'in 2 numaralı ismi" olarak görülen Abdülrahman Mustafa El Kaduli, "Hacı İman" adıyla da biliniyor.

Washington yönetimi, 2014 yılında "terör listesine giren" El Kaduli'nin başına geçen yıl 7 milyon dolar ödül koymuştu.

ABD, Abdülrahman Mustafa El Kaduli'nin öldürülmesini, IŞİD'in operasyonel yeteneklerine de zarar verecek bir gelişme olarak görüyor.

'IŞİD Savunma Bakanı da öldürülmüştü'

ABD ay başında da, "IŞİD'in savunma bakanı" diye nitelendirilen ve "Çeçen Ömer" olarak da bilinen Ömer El Şişani'nin, Suriye'nin kuzeydoğusunda düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamıştı.

Telif hakkı YouTube
Image caption Ömer El Şişani (solda) daha önce Gürcistan ordusunda çavuş olarak görev yapmıştı

30 yaşındaki Ömer El Şişani'nin, IŞİD lideri Bağdadi Ebubekir el Bağdadi'nin askeri danışmanı olduğu biliniyor.

Ömer El Şişani kısa süre öncesine dek Suriye'nin kuzeyinde, bazı kişilerin başları kesilerek öldürülmelerinden ve çeşitli intihar saldırılarından sorumlu tutulan yabancı cihatçı savaşçıların oluşturduğu bir tugayın komutanıydı.

İlgili haberler