Suriye ordusu 'Palmyra'ya girdi'

Telif hakkı AP

Suriye hükümetine bağlı birliklerin, havadan bombardıman desteğiyle IŞİD kontrolündeki Palmyra'nın birkaç cephesinde ilerledikleri bildirildi.

İngiltere merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin aktardığına göre, ordunun antik Palmyra kentini geri almak için başlattığı operasyonların en yoğunu yaşandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Unesco'nun Dünya Mirasları listesinde olan Palmyra, geçen yıl Mayıs ayında IŞİD'in kontrolüne geçmişti.

IŞİD, arkeolojik alanları yıktı ve yaklaşık 2 bin yıllık tapınaklar, kemer ve tarihi eserler yerle bir oldu.

Gözlemevi, hükümete bağlı birliklerin kentin batısında kuzeyindeki mahalleleri ele geçirdiğini aktardı.

Suriye resmi medyası da önceki açıklamasında ordunun Palmyra'nın kuzeyindeki el Amiriya bölgesinin kontrolünü tamamen geri aldığını duyurmuştu.

Telif hakkı AFP

Suriye resmi haber ajansı Sana da, Rusya'nın hava saldırılarının desteğiyle ordunun 13'üncü yüzyıla ait yeniden yapılan kaleyi aldığını bildirdi.

Stratejik önem

Kalaat Şirkuh veya Kalaat İbni Maan olarak bilinen kale, tarihi eserlere 150 metre yükseklikteki tepede, stratejik bir noktada bulunuyor.

Suriye ordusu, Perşembe günü antik kente kısa bir süreliğine girmiş ancak daha sonra püskürtülmüştü.

Unesco, Palmyra antik kentindeki yıkımı 'savaş suçu' olarak tanımladı.

Tarihi öneminin yanı sıra Palmyra, konumu itibariyle de stratejik öneme sahip.

Kent, başkent Şam ile Deyr ez Zor'un arasında bulunuyor.

Palmyra'nın geri alınması, Suriye hükümeti ve ülkeden birliklerini geçen hafta çeken Rusya için önemli bir zafer olabilir.

İlgili haberler