Esad'dan Putin'e Palmira teşekkürü

Telif hakkı SANA

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Miras Listesi'nde olan antik kent Palmira'yı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden geri alan orduyu övdü, Rusya'ya da desteği için teşekkür etti.

Başkent Şam'da Fransa Parlamentosu'ndan bir heyeti ağırlayan Esad, Palmira'nın geri alınmasının "önemli bir başarı" olduğunu söyledi.

Esad, "Son gelişme, Suriye ordusunun ve onun müttefiklerinin terörle mücadelede ne kadar etkili olduklarını gösteriyor" dedi.

Suriye lideri, ülkesi ile Irak'ta IŞİD hedeflerini vuran ve 60'dan fazla ülkeden oluşan ABD öncülüğündeki koalisyonun ise "terörle mücadelede ciddi olmadığını" belirtti.

Telif hakkı Getty

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Palmira'nın geri alınması dolayısı ile Esad'ı telefonla arayarak tebrik etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Esad'ın bu görüşmede teşekkür ettiği Putin'e, "Rusya'nın desteği olmadan Palmira'yı geri almamız imkansızdı" dediğini söyledi.

Suriye ordusu son aylarda bölgede Rusya'nın hava, Şii milislerin de kara saldırılarının da desteği ile mevzi kazanmıştı.

Telif hakkı Reuters

'Hem stratejik zafer, hem propaganda başarısı'

BBC Orta Doğu Editörü Sebastian Usher, Palmira'nın geri alınmasının Esad için hem stratejik bir zafer, hem de bir propaganda başarısı olduğunu vurguluyor.

Palmira'nın geri alınmasını "IŞİD için ağır bir darbe" olarak nitelendiren Suriye ordusuna göre ise örgüt için "çöküş başladı".

TIKLAYIN: IŞİD'İN ÇÖKÜŞÜ PALMİRA'DA BAŞLADI

Suriye ordusunun IŞİD karşısında bundan sonraki hedefleri ülkenin doğusundaki, "örgütün kalesi" Rakka ve Deyr ez Zor kenti olacak.

Telif hakkı AFP

IŞİD, ağır çatşmaların dün akşama dek sürdüğü antik kent Palmira'yı geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ele geçirmiş ve arkeolojik alanlar ile birlikte yaklaşık 2 bin yıllık tapınakları, kemeri ve tarihi eserleri yerle bir etmişti.

UNESCO antik kentte yapılanları "savaş suçu" olarak nitelendirmişti.

Tarihi öneminin yanı sıra stratejik öneme de sahip Palmira, Suriye'nin başkenti Şam ile ülkenin kuzeydoğusundaki Deyr ez Zor kenti arasında bulunuyor.

İlgili haberler