Almanya'da Erdoğan'a basın özgürlüğü tepkisi

Telif hakkı AFP

Alman NDR televizyonundaki bir mizah programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hicvedilmesi üzerine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması, Alman muhalefeti ve basın kuruluşlarının sert tepkisine neden oldu.

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann geçen Salı Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Der Spiegel dergisisine göre görüşmede Dışişleri yetkilileri Erdmann’dan, Erdoğan’ın eleştirildiği şarkının videosunun internet sayfasından silinmesini talep ettiğini iddia etti. Programının yayından kaldırılmasının istendiği de ileri sürüldü.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması

Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdmann’ın Türk Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmede, "Düşünce ve basın özgürlüğünün korunmak zorunda olduğu" açıklamasını yaptığı belirtildi.

Telif hakkı ndr.de

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) dış politika uzmanı Norbert Röttgen, Der Spiegel’e verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’da düşünce ve basın özgürlüğünü sindirme çabası, umutsuz bir kibirlilik içinde olduğunu gösteriyor" dedi.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Yeşiller Partili Claudia Roth ise "Türk hükümeti, Türkiye’de hukuk devletinin çökmesine Alman hükümetinin sessiz kalmasının tadını çıkarıyor" dedi.

Roth Alman hükümetinin izlediği mülteci politikasında Türkiye’ye bağımlı olduğunu savunarak "Türkiye ile yapılan mülteci anlaşması sadece pahalıya satın alınmakla kalmadı. Bu bize de pahalıya mal olacak" dedi.

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de Alman hükümetini eleştirdi.

Dağdelen Alman 1. Televizyon kanalına (ARD) yaptığı açıklamada, "Alman Anayasası’nda yer alan temel hakların Türkiye ile yapılan mülteci pazarlığına kurban edilmemesi" gerektiğini söyledi.

'Program hedefine ulaştı'

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Türkiye’nin mizah programına tepkisini "gülünç" diye nitelendirdi.

Birlik Başkanı Frank Überall‚ "Erdoğan kendisiyle ilgili mizah programı nedeniyle Alman Büyükelçi’yi Türk Dışişleri’ne çağırıyorsa, o zaman bu mizah programının yapımcıları başarılı olmuş, hedefine ulaşmıştır demektir" dedi.

Überall açıklamasında, "Umarım Alman Büyükelçi Türk Dışişleri’nde yaptığı görüşmede, basın özgürlüğüne dikkat çekmiştir" dedi.

Programının yayınlandığı Kuzey Alman Radyo Tv Kurumu da (NDR) tepki gösterdi.

NDR Genel Yayın Yönetmeni Andreas Cichowicz, "Türk hükümetinin programda yer verilen bir video nedeniyle diplomatik kanallara başvurması, bizim düşünce ve basın özgürlüğü anlayışımızla uyuşmuyor" dedi.

Extra 3 ise Erdoğan’ı hicveden şarkıyı bu kez İngilizce altyazı ile yayınladı.

Programın Twitter hesabında "Erdoğan Ayın Elemanı" ilan edildi.

Erdoğan'ı hicveden şarkı, "Erdowi, Erdowo, Erdogan" adını taşıyor.

Ünlü Alman şarkıcı Nena'nın 1980'lerde çok sevilen bir şarkısına Erdoğan'ı hicveden sözler yazıldı.

Şarkı eşliğinde yer verilen görüntülerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yer verilerek, lüks harcamalarda bulunulduğu dile getiriliyor.

17 Mart'ta yayınlanan şarkıda Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar eleştirilerek, "Erdoğan'ın hoşuna gitmeyen yazılar yazan bir gazetecinin kendisini bir anda hapiste bulabileceği" belirtiliyor.

Dünya Kadınlar Günü gösterilerine polisin müdahalesi de şarkının görüntülerinde yer alıyor. Ayrıca Kürtlere yönelik politika, Türkiye’nin IŞİD'e muamelesi de eleştirel bir dille ele alınıyor.

Extra 3'te başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere birçok politikacı sık sık eleştiriliyor.