Gazeteci Beritan Canözer ilk duruşmada tahliye edildi

Telif hakkı evrensel.net

16 Aralık'ta Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yapılan yürüyüşü takip ettiği sırada gözaltına alınan, ardından da tutuklanarak hakkında dava açılan JİNHA Muhabiri Beritan Canözer çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye edildi.

Beritan Canözer, "heyecanlı göründüğü için'' makul şüphe gerekçesiyle gözaltına alınmış, sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar ve tuttuğu haber notları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

Örgüt propagandası ve örgüt üyeliği suçlamaları ile yargılanan Beritan Canözer, 13 Mart'ta Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne nakledilmişti.

Telif hakkı Hatice Kamer

Canözer'in avukatları, savunmalarında müvekilleriyle birlikte 30 gazetecinin tutuklu olduğunu ve onlar şahsında gazetecilik, basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün yargılandığını ifade ettiler. Son yıllarda basının büyük bir baskı atında olduğunu söyleyen avukatlar, Canözer'in tahliye edilmesini talep ettiler.

Mahkeme başkanı verilen aradan sonra Canözer'in tahliyesine karar verdi.

Canözer'in yargılandığı davanın duruşmasını Haber Nöbeti girişimine katılan gazeteciler de takip etti.

Duruşmayı izleyenler arasında bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, mahkeme çıkışında "Gözümüz aydın tahliye kararı çıktı, en azından bir arkadaşımız daha tahliye oldu" dedi.

Telif hakkı Hatice Kamer

MİT tırlarıyla ilgili haberleri nedeniyle Ankara Temsilcisi Erdem Gül'le birlikte haklarında dava açılan ve tutuklu yargılanırken Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla tahliye edilen Dündar, "Artık sayıyoruz, daha 30 meslektaşımız daha var içerde. Bu ilginin devam etmesini diliyoruz. Haber nöbetlerinin sonuç verdiğini görüyoruz İçerde gazeteciler var özellikle bizlerin meslektaşlarımızı hiç yalnız bırakmaması lazım. Bu ilgiye baskıya devam edersek bütün gazetecileri çıkarabiliriz diye umut ediyor, bu dayanışanın devam etmesini diliyoruz'' dedi.

İstanbul'da bazı gazetecilerin, sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla birlikte Diyarbakır ve çevresinde çalışan gazetecilerin zor koşullarına dikkati çekmek ve onlarla dayanışmak için başlatmış olduğu Haber Nöbeti ikinci ayını geride bıraktı.

Şimdiye kadar sekiz grup, 68 gazetecinin katıldığı nöbette sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların sürdüğü bölgeden onlarca haber yapıldı.