Fransa 'terör suçlularını' vatandaşlıktan çıkarmaktan vazgeçti

Telif hakkı AFP
Image caption Anayasa değişikliği önerisi 13 Kasım'da Paris'te düzenlenen saldırılar üzerine getirilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terör eylemlerinden suçlu bulunan çifte vatandaşlarının Fransız vatandaşlığından çıkarılmasını öngören anayasa değişikliğinden vazgeçti.

Hollande, geçen Kasım ayında Paris'te 130 kişinin ölümüne neden olan saldırılardan sonra bu konuda bir anayasa değişikliği önermiş, ancak değişiklik önergesi lideri olduğu Sosyalist Parti içinde bile derin görüş ayrılıklarına yol açmıştı.

Değişiklik önergesinin yarattığı tartışma Şubat ayında Adalet Bakanı Christiane Taubira'nın istifasına neden oldu.

Hollande, en nihayetinde parlamentonun iki kanadı arasında anlaşma sağlanamadığını belirterek, değişiklik önerisini geri çekti.

Paris'te 13 Kasım 2015'te düzenlenen saldırılar ardından Cumhurbaşkanı Hollande tarafından gündeme getirilen değişiklikler arasında olağanüstü hal uygulamalarıyla ilgili düzenlemeler de bulunuyordu.

Hollande, çifte vatandaşlığı bulunan terör suçlularının Fransız vatandaşlığından çıkarılmasını önermişti, ancak parlamentonun alt kanadı değişikliğe onay verirken, çifte vatandaşlık ibaresini kaldırdı.

Uluslararası hukuğa göre hükümetler vatandaşlarını 'devletsiz' bırakamayacakları için, öngörülen anayasa değişikliğinin yine de çifte vatandaşlığa sahip olanlar için geçerli olacağı söylendi.

Daha sonra parlamentonun üst kanadı olan Senato değişiklik önergesini tekrar tartışma yaratan ilk haline çevirdi.

Fransa'da anayasa değişikliklerinin, parlamentonun iki kanadının toplamından beşte üç oranında onay alması gerekiyor.

İlgili haberler