TSK: Yasa dışı emir-komuta hiyerarşisine taviz verilmez

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 'askeri darbe' iddialarına yanıt geldi. TSK açıklamasında mutlak itaat ve tek emir komuta zinciri vurgusu yapıldı ve "Hiç bir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir" dendi.

"Demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetleri'nde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır" denen açıklamada, TSK'da disiplinin mutlak itaat ile tek emir komutanın esas olduğu vurgusu yapıldı.

TSK'nın yürüttüğü operasyonlar hatırlatılırken, "Bazı medya organlarında hiç bir dayanağı olmadan yapılan haber ve yorumlar doğal olarak kahraman silah arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte, tüm mensuplarımızı rahatsız etmektedir" ifadeleri yer alıyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın söz konusu haberlerle ilgili hukuki işlemlerin başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğu da kaydediliyor.

'Ordu içinde paralel yapı' iddiaları

Türkiye'de basında yer alan bazı haberlerde, TSK içerisinde Fethullah Gülen cemaatine yakın personelin darbe hazırlığında olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Balyoz davasından beraat etmiş olan emekli kurmay Albay, CHP Milletvekili Dursun Çiçek, iddiaların gerçekçi olmadığını söylemişti.

Çiçek, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, "Ordudaki Fethullahçıların darbe yapacağı iddiasına güler geçerim. Böyle bir tehdit algılamıyorum. Fethullahçılar zaten şu anda Fethullahçı olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyorlar" demişti.