Wisconsin'de zafer Cruz ve Sanders'ın

Telif hakkı Getty

ABD'de başkanlık yarışı sürerken, son olarak Wisconsin eyaletinde yapıaln ön seçimleri Ted Cruz ve Bernie Sanders kazandı.

Cumhuriyetçi adaylardan Ted Cruz rakibi milyarder iş adamı Donald Trump'ı geride bırakarak önemli bir başarı elde etti.

Demokratlar adaylardan Bernie Sanders de adaylık yarışını önde götüren Hillary Clinton'a karşı üstünlük sağlamayı başardı.

Cumhuriyetçiler arasındaki başkan adaylığı yarışını Donald Trump önde götürmeye devam ediyor. Ancak Trump'ın adaylık için gereken delege sayısına ulaşamama ihtimalinin bulunduğu ifade ediliyor.

Trump'ın rakipleri, milyarder işadamının ön seçimlerde yeterli delegeyi toplayamaması halinde düzenlenecek olan parti kurultayında farklı bir adayın Kasım ayındaki seçimlerde Cumhuriyetçileri temsil etmesinin sağlanabileceğini düşünüyor.

Delege sayısının yeterli olmadığı durumlarda düzenlenen parti kurultayında başkan adayını delegeler değil, parti yönetimi belirliyor.

Wisconsin'in Milwaukee kentinde konuşan Ted Cruz, "Bu akşam bir dönüm noktası oldu. Amerikan halkı sesini duyurdu. Kazandık çünkü Cumhuriyetçileri birleştiriyoruz" dedi.

Telif hakkı AP

Cruz'un başkan adaylığı için yeterli delege sayısına ulaşması beklenmiyor. Ancak Cumhuriyetçilerin yönetimi Texas Senatörü Cruz'u, partinin başkan adayı olarak görmek istediğini ifade etmiş durumda.

Trump: Cruz kukladan beter

İlk sonuçların gelmesinin ardından konuşan Donald Trump ise alınan yenilgiye karşın Cumhuriyetçi başkan adayı olacağını söyledi ve Ted Cruz'u hedef alarak konuştu.

Trump tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Ted Cruz bir kukladan beter. Tam bir Truva atı. Partinin patronları onu başkan adaylığını çalmak için kullanıyor" dendi.

Cumhuriyetçilerin üst düzey isimleri, Trump'ın genel seçimlerde toplumun geneline hitap edemeyen zayıf bir aday olacağı görüşünde.

Yapılan kamuoyu yoklamalarında da Trump'ın kadınlar, Latin Amerika kökenliler ve gençler arasında hiç sempati kazanamadığı görülüyor.

Sanders'ten bir zafer daha

Telif hakkı EPA

Demokratlar tarafındaki yarışta ise kendisini "demokratik sosyalist" olarak tanımlayan Bernie Sanders'ın son ön seçimlerde yakaladığı çıkış devam etti.

Sanders'ın ön seçimlerin iki kritik eyaleti New York ve Pensilvanya'daki oylamalar öncesi önemli bir ivme yakaladığı düşünülüyor.

Ancak ABD'deki siyasi uzmanlar, Hillary Clinton'ın hala yarışı önde götürdüğünü ve aldığı son yenilgilere karşın büyük olasılıkla Demokratların başkan adayı olacağını belirtiyor.

İlgili haberler