Vatikan'da şeytan çıkarma kursuna ilgi artışı

Telif hakkı Thinkstock

Vatikan'a bağlı Ateneo Pontificio Regina Apostolorum Üniversitesi'nde bir "şeytan çıkarma" kursu düzenleniyor.

5-11 Nisan tarihleri arasında düzenlenen kursa, aralarında din adamlarının yanı sıra sivillerin de yer aldığı, 30 ülkeden 200'den fazla kişi katılıyor.

Bu yıl 11. kez düzenlenen kursa katılım ücreti ise 300 euro.

İtalyan basınındaki haberlerde, kursa katılımın geçen yıllara göre büyük artış gösterdiği, bunun da "satanizm ve okültizmin" gittikçe yayılmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Geçen yıl aynı kursa yaklaşık 160 kişi katılmıştı.

Tam adıyla "Şeytan çıkarma ve özgürleştirme duası" başlıklı kursun içeriği ise filmlerde görülen şeytan çıkarma ayinlerine benzemiyor.

Kursun tanıtım metninde, amacın "psikoloji, hukuk ve tıp gibi bilim dallarıyla diyalog içinde teolojik temelleri derinleştirmek" olduğu belirtiliyor.

Kursa katılan siviller arasında da psikologlar, hekimler, öğretmen ve hukukçular da bulunuyor.

Kursun ilk gününde bir ders veren Ferrara Başpiskoposu Luigi Negri, "toplumun şeytani, dünyanın kötü olduğunu"söyledi. Başpiskopos Negri ayrıca "eşcinsel çiftlerin, taşıyıcı anneliğin ve kürtaj ideolojisinin kükürt koktuğunu" savundu.

İtalyan Rasyonalist Ateistler ve Agnostikler Birliği (UAAR) ise kursu "Ortaçağ'dan kalma paranoya ve takıntıları haklı göstermeye çalışma çabası" sözleriyle eleştirdi.