Suriyeli muhalifler 'Türkiye sınırında IŞİD kontrolündeki kasabayı ele geçirdi'

Suriyeli muhaliflerin ülkenin kuzeyinde IŞİD'in Türkiye'ye açılan ana ikmal yolununun kontrolünü ele geçirdikleri bildirildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi açıklamasında "muhalif gruplar ile İslamcıların" Türkiye-Suriye sınırındaki el Rai kasabasını ele geçirdiğini duyurdu.

Gözlemevi, Halep'in kuzeyindeki kenti IŞİD'den alan grupların bazıları "Türkiye ve yabancı destekçileri tarafından silahlandırılan ve Özgür Suriye Ordusu öncülüğünde hareket eden muhalif gruplar" olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansı, Suriyeli muhaliflerin hafta içinde Türkiye sınırı boyunca ilerlediklerini ve IŞİD'in kontrolündeki bazı köylerin kontrolünü ele geçirdiklerini bildirdi.

Reuters, "Muhalif grupların IŞİD'e karşı oluşturdukları ittifakta, Türkiye destekli Sultan Murad ve Failak el Şam örgütlerinin" de bulunduğunu aktardı.

Diğer yandan, IŞİD'in Şam'ın doğusunda saldırdığı çimento fabrikasının yüzlerce çalışanından haber alınamıyor.

İşçilerin, Dumeyr kasabası kırsalında kaldıkları yatakhanelerinden kaçırıldıkları belirtildi.

Telif hakkı Getty

Fabrika yönetiminden bir yetkili, Pazartesi günkü saldırıdan sonra kimsenin işçilerle irtibat kuramadığını söyledi.

İşçiler, Şam'a yaklaşık 40 km mesafede Dumeyr yakınlarındaki Badiya adlı fabrikada çalışıyordu.

Kayıp işçilerin durumuna ilişkin çelişkili haberler geliyor.

Suriye resmi televizyon kanalı, ismini açıklamayan bir sanayi bakanlığı kaynağının ifadelerine dayandırdığı haberde 300 işçi ve müteahhitin IŞİD militanları tarafından kaçırıldığını duyurdu.

Fabrika yönetimi kayıp işçi sayısının 250 olduğunu, muhalif kaynaklar ise 'sayının 200'ü geçmediğini' söylüyor.

Suriye'den bazı kaynaklar ise, işçileri kaçıranların Ceyş Tahrir el Şam örgütü olduğunu öne sürdü.

Elektrik santarlı ve askeri havaalanına saldırı

AFP haber ajansına konuşan bir kişi, "IŞİD'in fabrikaya saldırdığı Pazartesi öğle saatlerinden bu yana aile fertlerine ulaşamadık. Nerede olduklarına dair bir bilgimiz yok" dedi.

İşçilerin kurtarılması için dolaylı yoldan bağlantılar kurulduğu belirtiliyor.

Hafta başında IŞİD, Şam'ın kuzeydoğusunda, aralarında Tişrin elektrik santralı ve Dumeyr askeri havaalanının da bulunduğu birçok hedefe saldırmıştı.

Reuters haber ajansına konuşan bir Suriye ordusu kaynağı, askeri havaalanına düzenlenen saldırıdan sonra tüm IŞİD militanlarının öldürüldüğünü söyledi.

Saldırılar, Suriye ordusu ve müttefiklerinin antik kent Palmira'yı IŞİD'in elinden geri almasından iki hafta sonra yaşandı.

Palmira'nın geri alınması kentin kontrolünü Mayıs ayından bu yana elinde bulunduran IŞİD'e büyük bir darbe olarak görülüyor.

İlgili haberler