Ege Denizi'nde göçmen teknesi battı: 5 göçmen öldü

Telif hakkı AFP
Image caption Fotoğraf: Arşiv

AB ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesinden yaklaşık üç hafta sonra ilk defa, Ege Denizi'nden ölüm haberi geldi.

Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir lastik botun Sisam adası yakınlarında batması sonucu teknedeki dördü kadın, biri çocuk beş kişi hayatını kaybetti.

AFP'ye konuşan Yunan Sahil Güvenlik sözcüsü "Beş kişiyi kurtardık ama şişme botları batınca dördü kadın, biri çocuk beş kişi öldü" dedi ve 3.5 metrelik teknedeki diğer dört kişi için de arama çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Avrupa'ya geçen göçmen sayısının azaltılması için Brüksel ile Ankara arasında varılan anlaşma 20 Mart'ta yürürlüğe girdi.

Anlaşma kapsamında göçmen iadesi Pazartesi günü ilk kafilenin Dikili'ye varmasıyla başlatıldı.

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan kalkan 3 feribotluk ilk kafilede çoğu Pakistan uyruklu 202 göçmen bulunuyordu.

Yaklaşık 120 göçmenin bulunduğu ikinci kafile de Cuma günü Türkiye'ye ulaştı.

'152 bin göçmen Yunanistan'da'

Uluslararası Göç Örgütü'nün Cuma günü açıkladığı verilere göre bu yıl 1 Ocak'tan itibaren Türkiye'den deniz yoluyla Yunanistan'a ulaşan göçmen sayısı 152.000'i geçti.

Göçmenlerin dörtte üçüne yakınının da Suriyeli olduğu belirtildi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Aynı zaman diliminde denizde teknelerinin batması sonucu hayatını kaybeden göçmenlerin sayısı da 366.

Yunan Sahil Güvenliği de son bir yıl içinde Yunanistan'a göçmen veya mültecinin varmadığı tek günün 5 Nisan olduğunu duyurdu.

AB-Türkiye anlaşması uyarınca 20 Mart'tan itibaren Yunanistan'a kaçak olarak ayak basan her bir göçmen, iltica başvurusu yapmaması ya da başvurusunun reddedilmesi durumunda Türkiye'ye iade edilecek. Anlaşmaya Suriyeli mülteciler de dahil.

AB ise Türkiye'ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye'deki mülteci kamplarından bir Suriyeliyi kabul etme sözü vermişti.

Türkiye, anlaşma karşılığı AB'den 3 milyar euro fon ve Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi'ne vizesiz girişini kolaylaştırma sözü aldı.

Türkiye'ye geri gönderilen Suriyeli göçmenler kamplara yerleştirilirken, diğer göçmenler ülkelerine geri gönderilmek üzere farklı illerde bulunan Geri Gönderme Merkezlerine yönlendiriliyor.

İlgili haberler