Brezilya: Rousseff'ten yardımcısına 'darbe' suçlaması

Telif hakkı Ag. Brasil

Brezilya Ulusal Kongresi'nin alt kanadındaki Komisyon'da, hakkında bütçe yolsuzluğu iddiaları nedeniyle görevden azledilmesi için soruşturma başlatılması kararı alınan Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yardımcısının 'komploculardan' biri olduğunu söyledi ve 'darbe planının' parçası olmakla suçladı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer, Pazartesi günü yayınlanan ses kaydında ulusal birlik hükümeti çağrısı yapıyordu.

Bu kaydın ortaya çıkmasının ardından Rousseff, ismini vermeden Temer'in kendisini devirmek isteyenlerin 'ele başı' olduğunu ima etti.

Rousseff, 'komploya dair kanıtlar' olduğunu söyledi.

Mesajın kazara yayınlandığını söyleyen Temer ise ulusal birlik hükümeti çağrısında bulundu.

Muhabirler bu mesajın, Rousseff'in 'azledilmiş olabileceğine' işaret ettiği görüşünde.

Devlet Başkanı Rousseff, "Şimdi açıkça, seçimle başa gelen meşru bir devlet başkanının istikrarını bozmak için komplo kuruyorlar" dedi.

Ses kaydında Temer'in, kongre komitesinin Rousseff hakkında soruşturma için yapacağı oylamadan birkaç saat önce 'açılış konuşması için prova' yaptığı duyuluyor.

Rousseff de konuşmasında Devlet Başkanı Temer ile Ulusal Kongre'nin alt kanadı temsilcisi Eduardo Cunha'ya "Şef ve şef yardımcısı" sözleriyle atıfta bulunuyor.

Telif hakkı AFP

Brezilya Devlet Başkanı, azledilmesi için soruşturma açılması sürecinde "biri hayal bile edilemeyecek ihlallerden suçlu" derken "diğeri de saçma sapan bir açılış konuşmasını sızdırıp keyifle ellerini ovuşturuyordu" diye konuştu.

Sızdırılan ses kaydındaki 'küstaklığın kendisini şaşırttığını' belirten Rousseff, "Brezilya tuhaf zamanlardan geçiyor. Darbe, saçmalık ve ihanet zamanları" dedi.

Brezilya lideri ses kaydı için de "bana ve demokrasiye ihaneti gösteriyor" dedi.

Bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor

Ulusal Kongre'nin alt kanadında Rousseff hakkındaki bütçe yolsuzluğu iddialarını araştıran komite, devlet başkanının görevden azledilmesi için soruşturma başlatılması kararı aldı.

Rousseff, yeniden seçilebilmek için hükümetin bütçe hesaplarını manipüle ederek büyüyen bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor.

Ulusal Kongre'nin alt kanadında oluşturulan komite, ateşli geçen bir oylamada 27'ye karşı 38 evet oyuyla soruşturmaya onay verdi.

Komitenin bu kararı sembolik olsa da önemli kabul ediliyor.

Bir sonraki aşama 17 ya da 18 Nisan'da Kongre'nin alt kanadında yapılacak olan genel oylama.

Soruşturma talebinin Senato'ya gönderilebilmesi için Kongre'nin alt kanadının 513 üyesinden üçte ikisinin onay vermesi gerekiyor.

Son ankete göre soruşturma başlatılmasını savunan üye sayısı 292.

Telif hakkı Ag. Camara
Image caption Michel Temer'in açılış konuşması provası yaptığı kayıt yayınlandı.

Koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Brezilya Demokratik Hareket Partisi (PMDB), Rousseff hakkındaki iddialar nedeniyle geçen hafta koalisyondan çekilme kararı almıştı.

1 Ocak 2011'de ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Rousseff, 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yaklaşık yüzde 52'sini alarak 2. kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait petrol şirketi Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff'in başkanlığı döneminde şirkete yöneltilen yolsuzluk iddiaları da Rosseff'i zor durumda bırakmıştı.

Ancak bu iddiaların şu andaki soruşturma süreciyle ilgisi bulunmuyor.

Rousseff hiçbir suç işlemediğini ve yaşananların demokratik yönetime karşı bir darbe girişimi olduğunu savunuyor.

İlgili haberler