Merkel: Almanya'da fikir özgürlüğü var

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel, komedyen Jan Böhmerman'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yazdığı şiir hakkında "Türkiye'nin sözlü notasını dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Ancak Almanya'da ifade ve sanat özgürlüğü olduğunu da vurgulamak isterim" dedi.

Merkel, notayla ilgili incelemelerin gelecek günlerde tamamlanacağını söyledi.

Almanya Başbakanı "Göçmen sorununa çözüm bulup yükü paylaşmak istiyoruz ancak bu konu ülkemizdeki basın ve fikir özgürlüğünden ayrı bir konu" diye konuştu.

Merkel "Dün altı çizilen noktayı bugün de vurgulamak istiyorum. Anayasamızda temel değerlerimiz var ve buna 5.madde de dahil. 5. madde fikir, bilim ve tabi ki sanat özgürlüğüyle ilgili" dedi.

Merkel "Sanat ve bu temel değerler birbirimizle konuştuğumuz siyasi sorunlardan bağımsızdır. Buna mülteci sorunu da dahil ve buna çözüm bulmak Türkiye, AB ve Almanya'nın çıkarına" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yazdığı şiirde kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Mainz Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suç duyurusunun kendilerine ulaştığı belirtilmişti.

Açıklamada, suç duyurusunun Böhmermann'ın şiirinin Erdoğan'a hakaret içerdiği gerekçesiyle yapıldığı bildirildi. Suç duyurusunun bir avukatlık bürosu üzerinden yapıldığı kaydedildi.

Türkiye 31 Mart'ta Alman 2. televizyon kanalı ZDF'deki programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren şiiri nedeniyle komedyen Jan Böhmermann'ın yargılanması için Alman Dışişleri Bakanlığı'na sözlü nota vermişti.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert Seibert, Alman Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanların Türkiye'nin talebini incelediğini ve bu incelemenin birkaç gün sürebileceğini söylemişti.

İnceleme kararında Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşmasının etkili olmadığını vurgulayan Seibert açıklamasında ayrıca "Anayasanın temel değerleri müzakereye açık değildir" ifadesini de kullanmıştı.

Mainz Savcılığı soruşturma başlatmıştı

Mainz Savcılığı daha önce yaptığı açıklamada Böhmermann'ın Erdoğan'la ilgili şiiri nedeniyle kendilerine 20 kişisel suç duyurusunun yapıldığını ifade etmişti.

Mainz'daki soruşturmanın Türk hükümetinin sözlü notası ile bağlantısı bulunmadığı belirtildi. Savcılık Böhmermann hakkında Alman Ceza Kanunu'nun 'Yabancı devlet adamına hakaret etmek' suçunu düzenleyen 103. maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.

Davanın açılabilmesi için ilgili kişinin şikayetçi olmasının yanı sıra Alman hükümetinin de davanın açılmasına onay vermesi gerekiyor.

"Yabancı devlet adamına hakaret" suçu üç yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Ancak hukukçular Böhmermann'ın ceza almasını beklemiyor, para cezası verilebileceğini belirtiyorlar.

İlgili haberler