Özgecan Aslan'ın katilinin cenazesi ortada kaldı

Telif hakkı AP

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken'in cezaevinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesi, suç ortağı babası Necmettin Altındöken'in de yaralanmasıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Bakanlık müfettişleri ve savcılığın soruşturması devam ederken, Özgecan Aslan'ın katili Suphi Altındöken'in cenazesi ise, Tarsus ve Adana'daki yetkililerin kabul etmemesi üzerine ortada kaldı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre, otopsi ardından annesi ve kız kardeşine teslim edilen cenaze önce Tarsus'ta Asri Mezalıkta defnedilmek istendi ancak belediye görevlileri 'gece defin işlemi yapılamayacağı' gerekçesiyle izin vermedi.

Aile daha sonra cenazeyi tekrar kiraladıkları özel nakil aracıyla Adana'na götürdü ve kimsesizler mezarlığında toprağa verilmek istendi fakat Adana'da da mezarlık yeri verilmedi.

Annenin oğlunu Tarsus'ta kendi köyü Kocaköy mahallesine götürmek istediği fakat nakil aracı bulunamayınca aile hastane morgunda bekletildiği ifade edildi.

Kocaköy mahallesi muhtarı da cenazenin mezarlıklarına defnedilmesine tepki gösterip "Kadavra yapsınlar. Devletin üniversitelerinin kadavraya ihtiyacı var. Bari o şekilde insanlığa faydası olsun değil mi? Ben kabul etsem bile onu geri kepçe ile çıkarırlar" dedi.

Soruşturma sürüyor

DHA'nın haberine göre Adana Devlet Hastanesi morgunda oğlunu defnetmek için çözüm arayan anne Naciye Tan "Ben anneyim, 2 gündür otomobillerde bekliyorum. Oğlumun cenazesini toprağa vermek istiyorum. Öldü daha ne olsun. Çöpe mi atayım. Oğlumun cenazesini vermiyorlar" diye ağladı.

Telif hakkı hurriyet.com.tr
Image caption Suphi Altındöken'in öldürülmesiyle ilgili Adana Cezaevi'ndeki bir mahkum sorgulanıyor.

CNN Türk televizyonuna konuşan Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan da mezar yeri bulunamamasıyla ilgili olarak "Ya bir dağ başına, ya bir ovaya ama gömülmesi gerekiyor.

Gitsin herkes okusun dua etsin demiyorum. Ama Allah rahmet eylesin diyorum başka ne diyebilirim. Her şey takdiri ilahi" diye konuştu.

Diğer yandan, yüksek güvenlikli Adana Kürkçüler Cezaevi'nde Suphi Altındöken'in silahlı saldırıda öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürüyor.

DHA, cinayettin şüphelisi olarak 50 yıla hükümlü ve 10 yıldır Adana Cezaevi'nde bulunan Gültekin Alan'ın sorgulandığını bildirdi.

Bir mahkûmun da tabancanın sağlanmasıyla ilgisi bulunduğu öne sürülüyor.

İlgili haberler