Alman Sözcü: Merkel Kilis'teki törene katılmayacak

Telif hakkı AP

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Sözcüsü, Merkel'in Cumartesi günü Kilis'te Suriyeli mülteciler için açılan yeni bir merkezin açılışına katılmayacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu geçen hafta yaptığı açıklamada Merkel'in açılış törenine katılacağını söylemişti.

Merkel'in Sözcüsü Steffan Seibert "Son günlerde ve haftalarda 16 Nisan'daki bu ziyaret bana defalarca soruldu ve hiçbir zaman böyle bir gezi olacağını doğrulamadım ve hala durum bu. 16 Nisan'da Türkiye'ye ziyaret olmayacak" dedi.

Davutoğlu Merkel'in Kilis'te yapılan büyük mülteci kampının açılışına diğer Avrupa Birliği liderleriyle birlikte katılacağını söylemişti.

Sözkonusu merkez Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşması uyarınca yapılmıştı.

Davutoğlu'nun ziyaret duyurusuna karşın. Alman makamları sık sık Suriye tarafından gelen roket mermilerine hedef olan Kilis'e ziyareti hiçbir zaman doğrulamadılar.

'Yargılanma kararı birkaç gün içinde'

Sözcü Seibert de Merkel'in neden daveti kabul etmediğini söylemedi.

Telif hakkı EPA

Kilis'teki açılış, Merkel'in Türkiye'nin Alman komedyen Jan Boehmermann'ın Erdoğan hakkında yazdığı şiirde hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmasını istediği bir dönemde yapılacak.

Alman yasalarının nadiren uygulanan bir maddesine göre, yabancı ülke kurumlarını ve temsilcilerine hakaret edenler yargılanabiliyor. Ancak yargılanma için federal hükümetin onayı gerekiyor.

Sözcü Seibert Berlin hükümetinin bu konudaki kararını birkaç gün içinde vereceğini vurguladı.

İlgili haberler