'Hollanda'da futbolu Faslı gençler mi geriletiyor?'

Telif hakkı AFP

"Hollanda'da futbolundaki gerileme ve kulüplerin çöküşüne Faslı gençler mi neden oldu?"

Hollanda, günlerdir bu konuyu tartışıyor.

Bu iddianın sahibi, ülkenin en tanınmış spor yorumcularından Johan Derksen.

Kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. "Derksen haklı" diyenler de var, bu açıklamayı ayrımcılık olarak değerlendirenler de...

Derksen, en çok izlenen futbol programlarından birinde, amatör futbol kulüplerinin bir çoğunun Faslı gençler yüzünden çöktüğünü öne sürdü.

Özellikle Faslıların yoğun olarak yaşadığı semtlerdeki kulüplerde Hollandalı futbolcuların kaçtığını savunan yorumcu, "Kimse, kıçları açıkta yıkanmaktan çekinen 9 Faslı ile aynı kulüpte kalmak istemiyor" dedi.

Bunun da futbol altyapısına ciddi darbe vurduğunu savundu. Bu açıklama özellikle göçmenler tarafından tepkiyle karşılandı.

Telif hakkı AFP

Ancak başta spordan sorumlu Edith Schippers olmak üzere, birçok kişi de Johan Derksen'in haklı olduğunu düşünüyor.

Hollandalı bakan, bazı kulüplerde sorunların daha fazla öne çıktığını belirterek, "Bunu inkar edemem ama sorun bunun nasıl çözümleneceğidir" diyor.

Quick futbol kulübünün eski yöneticisi Stan Baggen'e göre de Derksen yüzde yüz haklı.

Kendi kulüplerinin Faslı antrenörünün de benzer görüşü yıllardır dile getirdiğini söyleyen Baggen'e göre, Falılar kolektif bilince sahip değil ve amatör kulüplerde gönüllü faaliyetlere katılmak istemiyor. Bu da kulüplerin dağılmasına neden oluyor.

'Göçmenler dışlanmamalı'

Hollanda Futbol Federasyonu (KNWB) eski yöneticilerinden, Prof. Paul Verweel ise, bu iddialara karşı çıkıyor.

Amatör kulüplerin Faslılar yüzünden çöktüğü savının asılsız olduğunu belirten Verweel'e göre, kulüplerin altyapılarında çok renkli bir yapı var ve bu çok olumlu bir gelişme.

Derksen'i, "provokasyon" yapmakla suçlayan Verweel, bazı kesimlerin mahalle ve futbol kulüplerindeki değişime ayak uyduramadığı görüşünde.

Verwwel, amatör kulüplerin kantinlerinde "helal gıda" ve "naneli çay" satışına artık alışılması gerektiğini savunuyor.

Hollanda'daki amatör futbol maçlarının yüzde 30'unun Türk, Faslı ve diğer etnik kökenlilerin çıkardığı olaylar yüzünden yarım kaldığını söyleyen eski federasyon yetkilisi, "Ama unutmayın, geri kalan yüzde 70'i de Hollandalılar yüzünden iptal ediliyor" diyor.

Paul Verwwel, televizyon ekranlarında ahkam kesilerek Hollanda futbolundaki sorunlara çözüm bulunamayacağına inanıyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de, Faslı gençlerin dışlanmaması uyarısında bulunuyor. Etnik kökeni yüzünden gençlerin ayrımcılığa uğramaması gerektiğini vurgulayan Başbakan, ortada bir sorun varsa kimin yaptığına bakılmaksızın çözüm aranması gerektiğini savunuyor.