Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff: Vicdanım rahat

Telif hakkı AFP
Image caption Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, hakkında soruşturma açılması için yapılan oylamadan 'Kabul' sunucunun çıkmasını adaletsizlik olarak yorumladı.

Yolsuzluk suçlamaları nedeniyle hakkında soruşturma açılması için Meclis'ten onay çıkan ve görevden azledilmesi gündeme gelen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, "Karşı karşıya kaldığım adaletsizlikle savaşacağım" dedi.

Pazar günü Ulusal Kongre'nin alt kanadında yapılan oylamada parlamenterlerin üçte ikisinden fazlası Rousseff'in soruşturulması gerektiği yönünde oy kullanmasının ardından ilk kez konuşan Rousseff, suçlamaları kabul etmediğini bir kez daha dile getirdi ve "Vicdanım rahat" dedi.

Rousseff, 2014 genel seçimleri öncesinde Brezilya'nın bütçe verilerini manipüle etmekle ve bu yolla seçim kampanyasına destek çekmeye çalışmakla suçlanıyor.

Düzenlediği basın toplantısında sakin bir şekilde konuşan Rousseff, baskılara boyun eğmeyeceğini ifade etti ve "Devlet Başkanlığı görevinde kalabilmek için sonuna kadar mücadele edeceğim" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Pazar günü yapılan oylama sırasında başkent Brasilia'da Rousseff karşıtları sokak gösterileri düzenlemişti.

Rousseff'le ilgili sürece bundan sonra Ulusal Kongre'nin üst kanadı olan Senato karar verecek.

Mayıs ayında soruşturma açılıp açılmayacağını görüşecek olan Senato, eğer soruşturmadan yana karar alırsa, Dilma Rousseff'in Devlet Başkanlığı 180 gün boyunca askıya alınacak.

Bu süre zarfında Devlet Başkanlığı görevlerini Rousseff'in görevden alınmasını isteyen siyasi kampın sözcülerinden birisi haline gelen Başkan yardımcısı Michel Temer vekaleten üstlenecek.

Rousseff daha önce Temer'i 'darbe girişiminde bulunmakla' suçlamıştı.

Telif hakkı AFP
Image caption Rousseff'in görevden azledilmesi durumunda, Devlet Başkanlığı görevini Başkan yardımcısı Michel Temer üstlenecek.

Siyasi uzmanlar, Senato'dan Rousseff hakkında soruşturma açılması yönünde bir karar almasını bekliyor.

Brezilya gazetelerinin hazırlattığı anketlerde de, senatörlerin önemli çoğunluğunun Rousseff'in yargılanmasından yana olduğu görülüyor.

Rousseff'in görevden alınması halindeyse Devlet Başkanı yardımcısı Temer, 2018'de düzenlenmesi planlanan genel seçimlere kadar ülkenin yeni Devlet Başkanı olacak.

İlgili haberler