Filistinli genci yakarak öldüren İsrailli'nin 'ruh sağlığı yerinde'

Telif hakkı

Kudüs'te 2014'te Filistinli genç Muhammed Ebu Kadir'i kaçırmak ve diri diri yakarak öldürmekten yargılanan 3. kişi de suçlu bulundu.

Mahkeme, elebaşı olduğu belirtilen Yosej Haim Ben David adlı İsrailli'nin ruh sağlığının cinayet esnasında yerinde olduğuna karar verdi.

Avukatları Ben David'in ruh sağlığının olayın yaşandığı dönemde yerinde olmadığını iddia etmiş, bu nedenle mahkeme kararı David'in ruh sağlığının incelenmesi için ertelenmişti.

Ben David'in cezası gelecek ay açıklanacak.

Aynı olayda 17 ve 16 yaşındaki iki İsrail vatandaşı cinayetten suçlu bulunmuş, Ocak ayında birine müebbet, diğerine 21 yıl hapis cezası verilmişti.

16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Kadir'in işkence edilerek yakılan bedeni, 2 Temmuz 2014'te, Kudüs'te bir ormanda bulunmuştu.

Savcılar, İsrailli gençlerden ikisinin Kadir'i kaçırdıklarını, bilincini kaybedene kadar sopayla dövdüklerini ve diri diri yaktıklarını itiraf ettiklerini söylemişti.

Ebu Kadir'in, Batı Şeria'da Haziran 2014'te öldürülen 3 İsrailli yerleşimcinin "intikamını almak" için öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Batı Şeria'daki İsrailli yerleşimcileri öldürdüğü tahmin edilen iki Filistinli Eylül 2014'te İsrail askerleriyle girdikleri çatışmada öldürülmüş, olayda suçlu bulunan 3. kişi de müebbet hapis cezası almıştı.

Ebu Kadir'in ölümünün ardından Kudüs'ün tüm mahallelerinde Filistinlilerle İsrail askerleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

İlgili haberler