Obama: Suriye'de güvenli bölge pratik olarak çok zor

Telif hakkı AP

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de güvenli bölge fikrine ideolojik olarak karşı olmadığını ancak bunun uygulanmasının çok zor olduğunu söyledi.

Obama, Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Merkel Suriye'de, askeri müdahale gerektiren, klasik bir güvenli bölgeyi savunmadığını ancak mültecilerin güvenli olabilecekleri bir alanın kurulması gerektiğini belirtti.

Alman lider, Cenevre'deki barış görüşmelerinde bunun kararlaştırılmasını umut ettiğini söyledi.

Beş ülkenin lideri bugün Suriye'yi ele alacak

Barack Obama ise Suriye'deki trajik, insani krizi son derece önemsediklerini söyledi ve kendisi açısından güvenli bölgenin ideolojik olarak karşı olduğu bir konu olmadığını belirtti.

Obama, "Bu, bunu nasıl yapacağınızla ilgili çok pratik bir mesele" dedi.

ABD Başkanı, Suriye'de güvenli bölgenin pratikte "çok zor" olacağını zira bunun büyük bir askeri güç gerektirdiğini belirtti.

Obama ve Merkel bugün, İngiltere, Fransa ve İtalya liderleriyle bir araya gelecek, Suriye ve diğer dış politika konularını ele alacak.

Pazar günü BBC'ye konuşan Barack Obama, Suriye'ye kara birlikleri gönderilmesinin yanlış olacağını söylemişti.

Telif hakkı Getty

Obama askeri çabaların tek başına Suriye'nin sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını belirterek, "ABD, İngiltere ya da Batılı ülkelerin Suriye'ye kara birlikleri gönderip Esad rejimini devirmesi hata olur" demişti.

Barack Obama BBC röportajında, başkanlıktaki kalan dokuz aylık süresi içinde Irak Şam İslam Devleti'nin yenilgiye uğratılmayacağını da kabul etmiş, "Ancak yavaşça, faaliyet gösterdikleri alanı daraltabiliriz" demişti.

Obama, Suriye'nin "içler acısı ve çok karmaşık bir durumda" olduğunu söyledi ve sorunun basit bir çözümü olmadığını vurgulamıştı.

ABD Başkanı, "Suriye'nin uzun vadeli sorunlarını çözmek için tek başına askeri çözüm - ve bizim kara birlikleri göndermemiz sonuç vermeyecek" diye konuşmuştu.

Obama ABD öncülüğündeki koalisyonun "Rakka gibi yerlerde IŞİD'i hedef almaya devam edeceğini, ülkenin bu bölümlerini tecrit edeceklerini, Avrupa'ya yabancı savaşçı gönderen bu bölümlerini hapsedeceklerini" söylemişti.