'Hollandalı Türkler' Umar'ın gözaltına alınmasını kutladı

Telif hakkı Other

Hollanda'nın Metro gazetesinin köşe yazarlarından Ebru Umar'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası'nda gözaltına alınması, Türkiye kökenli kimi Hollandalılar tarafından sevinçle karşılandı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Türkiye kökenli bazı Hollandalılar, Umar'ın adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartlarıyla serbest bırakılmasının ardından da sosyal medya üzerinden yüzlerce mesaj gönderdi.

Facebook üzerinde oluşturulan "Hollandalı Türkler" grubu olayı, "Ebru Umar, Erdoğan'a hakaret nedeniyle Türkiye'de gözaltına alındı. Yaşasın!" başlığıyla duyurdu.

Bu başlığın altına nefret içeren mesajlar yazıldı. Bir kullanıcı, "Şimdi bunu kutlayabiliriz" derken, bir başkası, "Doğru hayvanat bahçesine atılsın. Zaten oraya ait" notunu bıraktı.

Twitter ve Facebook üzerinde Umar'a hakaret içeren çok sayıda mesaj yazıldı.

Mesajlarda Umar'ın 'dini ve milli değerlere küfrettiği' savunuldu.

Hollanda Diyanet Vakfı'na ait camilerden birinin yöneticisi olduğu belirtilen bir sosyal medya kullanıcısı Umar için, "Kendisine tavsiyem kariyer çalışmalarını Amsterdam'ın kırmızı ışıklı caddelerinde sürdürmesidir" diye yazdı.

Ülkede Türkçe yayın yapan internet sitelerinin sosyal medya hesaplarında yayımlanan haberlere de, çok sayıda hakaret içerikli mesaj bırakıldı.

Telif hakkı Getty Images

Hollanda'da yayımlanan NRC gazetesi haberinde, Türkiye'de Cumhurbaşkanı'na hakaret edenlere yönelik ihbar hattı bulunduğunu yazdı. Haberde, AKP ile bağlantılı ücretli "trollerin" de bu konuda aktif bir çaba içinde olduğu belirtildi.

'Umar'a yönelik ilk nefret dalgası değil'

Ebru Umar köşe yazarlığına, Fas kökenli Muhammed Bouyeri tarafından İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle öldürülen yönetmen Theo van Gogh'un internet sitesinde başladı.

Porte: Ebru Umar

Van Gogh, İslam'ın kadına bakışını eleştirdiği "Submission (Teslimiyet)" adlı filmi nedeniyle, "Kuran'a hakaret etmekle" suçlanmıştı.

Ebru Umar, van Gogh cinayetinden sonra köşe yazılarını Metro gazetesinde sürdürdü.

Telif hakkı METRO

Umar, İslam'a yönelik eleştirileri nedeniyle sık sık Hollanda'daki Türkiye kökenlilerin tepkisine hedef olmuştu.

Metro gazetesinin yayın yönetmeni Robert van Brandwijk'a göre, yaşanan son olaylar Hollandalı Türklerin Umar'a yönelik ilk nefret dalgası değil.

Umar, yaklaşık iki yıl önce, Türkiye'deki camilerde sabah ezanlarının yüksek ses düzeyi ile duyurulmasını eleştirmişti.

Robert van Brandwijk, "Camiden gelen gürültü" başlıklı yazı nedeniyle Umar'a çok sayıda nefret, hakaret ve tehditler içeren e-mailler geldiğini söyledi.

İlgili haberler