Erdoğan: Teröre karşı ortak tavır sergileyemedik

Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Forumu'nda yaptığı konuşmada, uluslararası toplumda radikal örgütlerle ortak mücadele çağrısı yaptı.

İttifakın kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşamadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Radikal akımlarla ve bu akımların beslediği terörle mücadele bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeteri kadar sergileyemedik" dedi ve IŞİD'le ilgili şunları söyledi:

"İslam adına eylem yaptığını iddia eden örgütler en büyük katliamı Müslümanlara yapıyor (…) Erdoğan, "İslam kelime itibarıyla manası barış olan bir dindir, manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAİŞ, bunların İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur."

Erdoğan, üç başlığın önemli olduğunu belirtip bu başlıkların, "mezhepçilik, ırkçılık ve terör" olduğunu dile getirdi ve "Mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek terörle mücadele edemeyiz" dedi.

Suriye'deki durumun iç savaşa dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Suriyeli göçmenler için yaptığı harcamanın da 10 milyar dolar olduğunu belirtti.

Erdoğan, uluslararası topluma Avrupa'ya geçmeye çalışırken cesedi Bodrum'da kıyıya vuran Suriyeli Kürt göçmen çocuk Aylan Kurdi'ye atıfta bulunarak şu sözlerle seslendi:

"Bizim en çok üzüldüğümüz kahrolduğumuz budur. Aylan bebek kumsala vurduğu anda insanlık ne yapıyorum dedi. Peki Aylan bebek kumsala vurana kadar neredeydiniz? Bal bal demekle ağız tatlanmaz. Şimdi bize teşekkür ediyorlar."

İlgili haberler