Almanya'da 'gizli belge yayımlayan' gazetecilere soruşturma talebi

Telif hakkı Getty

Almanya'da, Heckler & Koch'un şirketinin Meksika'ya yasadışı silah satışıyla ilgili gizli belgeleri yayınladıkları gerekçesiyle dört gazeteci ve bir aktivist hakkında soruşturma açılması istendi.

Stuttgart'ta görülen davada savcı, Kasım'da ayında altı eski Heckler & Koch çalışanına suçlama yönelttikten sonra Münih kentindeki savcıdan belgeleri ele geçirip yayınlayan beş kişi hakkında soruşturma talep etti.

Deutsche Welle'nin haberine göre, belgelerde Alman hükümetinin silah ihracatını düzenleyen kuralları aşmak için şirketle işbirliği yaptığı görülüyor.

Gazetecilerin araştırması sonucu bir kitap yazılmış ve bir belgeselle, ARD televizyonunda yayımlanan bir film çekilmişti. Suçlananlardan biri olan filmin yönetmeni Daniel Harrich de Grimme Gazetecilik Ödülünü almıştı.

Söz konusu suçlamalar, Almanya'nın en büyük hafif silah üreticilerinden biri olan Heckler & Koch ile federal hükümetin bakanlıkları arasındaki yazışmalara dayanıyor. Belgeler Netzwerk des Todes (Ölüm Şebekesi) adlı bir kitapta yayımlanmıştı.

Stuttgart Savcısı belgelerin altı yıl önce başlayan kendi soruşturması için de hayati önemde olduğunu ve bu nedenle yayımlanmaması gerektiğini söylüyor. Münih Savcılığı da Stuttgart'tan gelen talebi değerlendirdiklerini bildirdi.

'Erdoğan virüsü'

Suçlanan aktivist Jürgen Grasslin'in avukatı Holger Rotbauer, "Bu savcının gündeme getirdiğimiz suçlamaları soruşturması beş buçuk yıl sürdü. Aynı savcının Erdoğan virüsüyle belgeleri ortaya çıkartanlara soruşturma açması üç ay sürdü" dedi.

Rothbauer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı şiirde hakaret ettiği gerekçesiyle Almanya Başbakanı Angela hakkında soruşturma açılmasına izin verdiği komedyen Jan Böhmermann olayına atıfta bulundu ve Alman makamlarının medya kuruluşlarına soruşturma açmayı sevmeye başladığını söyledi.

NATO orduları ve dünya genelindeki polis güçlerine hafif silahlar tedarik eden Heckler & Koch 2002-2009 arasında, yolsuzluk ve insan hakları ihlalleri nedeniyle bazı eyaletlerine silah satışının yasak olduğu Meksika'ya binlerce G36 ve MP5 tüfeği satmakla suçlanıyor.

Geçen yıl şirketin verdiği bazı G36 tüfekleri 43 protestocu eylemcinin kaybolmasında adı geçen Iguala polis güçlerinin silah depolarında bulunmuştu.