Davutoğlu'ndan laiklik açıklaması: Otoriter değil, özgürlükçü

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, devletin niteliklerinin tartışma konusu olmadığını, AKP'nin hazırladığı yeni anayasa taslağında da laiklik ilkesinin yer alacağını söyledi.

Ankara'da yapılan AKP İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, bu konuda farklı bir arayış içinde olmadıklarını belirtti.

Davutoğlu, "(Anayasa taslağında) Otoriter bir laiklik değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışı yer alacaktır. Bu tartışma bizim için nihayete ermiştir" dedi.

Anayasa taslağını TBMM bünyesinde tamamlamak istediklerini ancak muhalefet partilerinin uzlaşmaz tutumlarının buna engel olduğunu belirten Davutoğlu, millete verdikleri "yeni anayasa" sözünü tutacaklarını vurguladı.

Bu kapsamda Başkanlık Sistemi'ni de ele aldıklarını kaydeden Davutoğlu, "Geniş kapsamlı istişareler yaptık. Anayasa yazım heyetimizi belirledik. Bu hafta yazım çalışmalarına başlıyoruz" dedi.

Davutoğlu, çalışmaların tamamlanmasının ardından anayasa yeni taslağının parti kurullarında olgunlaştırılacağını söyledi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın önceki gün bir konferansta yaptığı konuşmada "Laiklik yeni anayasada yer almamalı" demesi, muhalefetin tepkisini çekmişti.

Kahraman'ın sözleri tepki çekmişti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız!" demişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Kahraman'ın sözlerine tepkisi ise "Anayasamıza göre seçilmiş bir Meclis Başkanı'mızın Anayasa'nın ilk dört maddesini tartışmaya açması doğru bir yaklaşım değildir" olmuştu.

Tepkiler sonrası TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Kahraman'ın partileri adına konuşmadığını vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tartışmalara katılmış, "Devlet tüm inanç gruplarına eşit mesafededir. Laiklik budur" diye konuşmuştu.

İlgili haberler