Koalisyonun kurulamadığı İspanya yeniden seçime gidiyor

Telif hakkı Reuters
Image caption Mariano Rajoy, Aralık 2015'ten bu yana geçici Başbakan olarak görev yapıyor.

Yaklaşık 4 aydır koalisyonun kurulamadığı İspanya'da erken genel seçime gidilmesi kararı alındı.

Aralık 2015'te düzenlenen seçimlerin ardından başlayan koalisyon görüşmeleri partiler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden sonuçsuz kalıyordu.

Son koalisyon görüşmeleri turuna aracılık eden İspanya Kralı VI. Felipe, görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını ve erken seçime gidileceğini duyurdu.

Aralık ayındaki seçimlerde kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Podemos gibi yeni siyasi hareketlerin yükselmesi sonucu İspanya'daki siyasi iklim değişmiş ve merkez sağ ile merkez sol partilerin güç kaybetmesi sonucu hiçbir parti tek başına iktidara gelememişti.

İspanya, demokrasi geçmişinde daha önce hiç koalisyonla yönetilmemiş, ülkede hep tek parti iktidarları bulunmuştu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un Halk İttifakı partisi, Aralık seçimlerinden bu yana geçici hükümet olarak görevi yürütüyor.

Seçimlerin 26 Haziran'da düzenlenmesi bekleniyor.

Podemos'un yükselişi

Telif hakkı AP
Image caption Akademisyen Pablo Iglesias'ın liderliğini yaptığı kemer sıkma politikaları karşıtı Podemos, Aralık 2015'teki seçimlerde büyük başarı elde ederek ülkenin en büyük üçüncü partisi olmuştu.

Ülkedeki yüksek işsizlik oranları, siyasileri de kapsayan yolsuzluk skandalları ve yıllardır devam eden kemer sıkma tedbirleri özellikle genç İspanyol seçmenler arasında merkez partilere olan desteğin erimesine yol açmış durumda.

Akademisyen Pablo Iglesias'ın liderliğini yaptığı Podemos, Aralık 2015 seçimlerinde oyların yüzde 21'ini alarak yeni parlamentodaki en büyük üçüncü parti grubu olmuştu.

Ancak oyların ilk üç parti arasında birbirine çok yakın şekilde dağılması sonucunda, koalisyon görüşmelerine gidilmişti.

Hem koalisyon temaslarından hem de azınlık hükümeti çabalarından sonuç alınamayınca yeniden sandık başına gidilmesi kararı alınmış durumda.

İlgili haberler