İtalya ve Avusturya arasında sınır gerginliği

Telif hakkı EPA

İtalya ile Avusturya arasında göçmen geçişleri yüzünden yaşanan sınır gerginliği, Avusturya’nın sınıra çit inşa etmeyi planladığını açıklamasıyla tırmanışa geçti.

Avusturya’nın İtalya sınırındaki Tirol bölgesi polis şefi Helmut Tomac, Tiroler Tageszeitung gazetesine yaptığı açıklamada Brenner sınırına 400 metrelik çit inşa etmeyi planladıklarını söyledi. Tomac, İtalya-Avusturya sınırındaki Brenner sınır kapısında 250 polisin görevlendirileceğini ve gerekirse askerlerin de konuşlandırılacağını söyledi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, çitin yapımına başlanması için İtalya ve Avusturya içişleri bakanlarının yarın Roma’da yapması planlanan görüşmenin beklendiği, İtalya’nın “işbirliğine yanaşmaması halinde” çitin yapımına başlanacağı belirtildi. Avusturya’nın ayrıca, İtalya’dan giden trenlerde, henüz İtalyan topraklarındayken kontrol yapmayı talep ettiği bilgisi de verildi.

Avusturya tarafı daha önce de Brenner sınırında kontrollere başlanacağını açıklamış, bu karar hem İtalya hem de AB kurumlarından tepki çekmişti.

'Pişkince karşı geliyorlar'

Sınıra çit örme planı da İtalya’da tepkiyle karşılandı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi internetteki blog sitesinde yazdığı mesajda, “Brennero sınırını kapatma hipotezi, tarihe, mantığa ve geleceğe karşı olduğu gibi Avrupa’nın kurallarına da pişkince karşı gelmektedir” dedi.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, “Avusturya’nın anlamsız davranışını” eleştirirken, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini de AB’den devreye girmesini istedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, yaz aylarına doğru göçmen akışının artması beklentisine karşı Mayıs sonundan itibaren İtalya sınırında kontrollerin başlayacağını söylemişti. İtalya Başbakanı Renzi ise bu yıl İtalya’ya gelen göçmen sayısının “abartıldığını” belirterek “Bu yılın ilk 4 ayında İtalya’ya gelen göçmen sayısı 2014’tekinden daha az, 2015’tekine ise eşit” dedi.