Trump'dan 'Önce Amerika' temalı dış politika konuşması

Telif hakkı epa

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olma yarışını önde götüren milyarder işadamı Donald Trump, beş eyaletteki önseçimlerden zaferle çıktıktan bir gün sonra dış politika planlarını anlattığı bir konuşma yaptı.

"Önce Amerika" politikası izleyeceğini anlatan Trump, Başkan Barack Obama'nın dış politikasını "tam ve eksiksiz bir felaket" diye tanımladı.

Trump Connecticut, Delaware, Rhode Island, Maryland ve Pennsylvania eyaletlerindeki önseçimlerden zaferle çıktı.

Konuşmasından önce bir "Trump doktrini" olmayacağına söz veren Cumhuriyetçi Partili aday adayı, seçildiği takdirde politikasında değişiklikler yapmasına izin verecek esnekliği göstereceğini söylemişti.

Trump'ın konuşmasının çoğunu Obama yönetiminin "zayıf, kafası karışık ve dağınık" diye tanımladığı dış politikasına ve bunu nasıl geri çevirmeyi umduğuna ayırdı.

Washington'da konuşan Trump "Amerikan dış politikasındaki pası söküp atacağını" söyledi.

IŞİD'le mücadele

Donald Trump daha önce IŞİD şüphelilerinin daha sıkı sorgulanmasına destek verdiğini söylemişti. Seçildiği takdirde "IŞİD'in günlerinin sayılı olduğunu söyleyen Trump "ne zaman ve nasıl olacağını onlara söylemeyeceğim" dedi.

Trump daha önce IŞİD'i petrole erişimlerini keserek zayıflatacağını söylemiş ve IŞİD militanlarına karşı boğulma hissi yaratan waterboarding gibi sert sorgu yöntemlerinin kullanılmasına destek vermişti.

Telif hakkı AP

Donald Trump bu akşamki konuşmasında bu konulara değinmedi.

Trump "Radikal İslam'ın yayılışını kontrol altına almak ABD'nin en büyük dış politika amaçlarından biri olmalı" diyen Trump, aşırılıkla mücadele için Ortadoğu'daki müttefikleriyle yakın bir çalışma içinde olacağını kaydetti.

NATO ve diğer dünya güçleri

Donald Trump ABD'nin NATO'daki müttefikleriyle yeni görüşmeler yaparak ittifakın yapısını değiştirmeye ve ABD'nin ittifaka yaptığı mali katkı düzeyini "yeniden dengelemeye" çalışacağını anlattı.

Trump Rusya'yla da büyük olasılıkla İslamcı aşırıcılıkla mücadelede ortak zemin aramaya çalışacağını söyledi ve "Bazıları Ruslar'ın makul olamayacağını söylüyor. Bunu bizzat görmek istiyorum" dedi.

Telif hakkı Reuters

Çin'in ise "güce saygı gösterdiğini" söyleyen Trump "Şu anda yaptıkları gibi bizden ekonomik çıkar sağlamalarına izin verirsek tüm saygılarını kaybederiz" diye konuştu. Trump "Çin'le ilişkileri düzeltmeye çalışacağını" söylemekle birlikte bunu nasıl yapacağı konusunda ayrıntı vermedi.

'ABD'nin müttefikleri'

Donald Trump "Savunduğumuz ülkeler bu savunmanın bedelini ödemek zorunda. Aksi takdirde ABD bu ülkeleri kendi savunmalarıyla başbaşa bırakmaya hazır olmalı. Başka seçeneğimiz yok" dedi.

Trump geçen ay New York Times'daki söyleşisinde ABD-Japonya ilişkileri konusunda "Bize saldırılırsa bizi savunmaya gelmek zorunda değiller. Onlara saldırılırsa biz onları savunmaya gitmek zorundayız ve bu gerçek bir sorun" demişti.