Irak'ta Şii göstericilere tutuklama talebi

Telif hakkı EPA

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, dün parlamentoyu basan Şii göstericilerin tutuklanması emrini verdi.

Şii lider Muktada el Sadr'ın taraftarı yüzlerce Şii, başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'nin kapılarını kırarak parlamento binalarını yağmalamıştı.

Göstericiler parlamentonun yeni kabineyle ilgili uzlaşıya varamamasını protesto ediyor.

Olaylar sırasında bazı milletvekillerinin göstericiler tarafından darp edildiği, bazı yabancı elçilik binalarının da zarar gördüğü belirtildi.

Meclis salonunu işgal eden göstericilerden bazıları geceyi Yeşil Bölge'de kurdukları kampta geçirdi.

Olayların ardından Bağdat'ta olağanüstü hal ilan edildiği ve sokağa çıkma yasağı getirildiği öne sürüldü ancak Bağdat'ta operasyonlardan sorumlu komutan Saad Maan, hükümet kontrolündeki Al Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı ve "Her şey kontrol altında" dedi.

Telif hakkı Reuters

Şii lider Sadr, Başbakan Haydar el Abadi'nin, etnik ve mezhepsel ayrılıkları dengelemek için bazı bakanları teknokratlarla değiştirmesini istiyor.

Telif hakkı Reuters

Parlamentonun güçlü siyasi partileri ise değişiklikleri onaylamayı reddediyor.

AFP'nin haberine göre göstericiler milletvekillerinin parlamento binasından çıkmaya çalışanlara engel oldu ve "Korkaklar kaçıyor" sloganları attı.

Telif hakkı Reuters
Telif hakkı Reuters

Hafta başında da yüzbinlerce gösterici Yeşil Bölge'ye yürüyerek protesto gösterisi düzenlemişti.

Cumartesi günkü baskın, Muktada el Sadr'ın televizyonda yaptığı konuşmadan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Sadr konuşmasında parlamentoya baskın düzenlenmesi çağrısında bulunmamıştı.

Başbakanlık koltuğuna 2014 yılında gelen Abadi, yolsuzluk ve mezhepsel ayrılıklarla mücadele sözü vermişti. Fakat teknokratlardan oluşan yeni bir kabineyi henüz oluşturamadı.

İlgili haberler