Irak'ta Şii göstericiler Yeşil Bölge'yi boşalttı

Telif hakkı AP

Başkent Bağdat'ta dün parlamentoyu basarak, hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'de oturma eylemi başlatan Şii lider Muktada el Sadr'ın taraftarları, bölgeyi terk etti.

Gösteriyi düzenleyenler, hoparlörlerden meydandakilere eylemin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Çağrının ardından göstericiler olaysız bir şekilde bölgeden ayrıldı.

Telif hakkı AP

Göstericiler parlamentonun yeni kabineyle ilgili uzlaşıya varamamasını protesto ediyor.

El Sadr'ın taraftarı yüzlerce Şii, dün barikatları ve kapıları kırarak Yeşil Bölgeye girmiş ve parlamento binalarını yağmalamıştı.

Olaylar sırasında bazı milletvekillerinin göstericiler tarafından darp edildiği, bazı yabancı elçilik binalarının da zarar gördüğü belirtildi.

Meclis salonunu işgal eden göstericilerden bazıları geceyi Yeşil Bölge'de kurdukları kampta geçirdi.

Şii lider Sadr, Başbakan Haydar el Abadi'nin, etnik ve mezhepsel ayrılıkları dengelemek için bazı bakanları teknokratlarla değiştirmesini istiyor.

Telif hakkı AFP

Parlamentonun güçlü siyasi partileri ise değişiklikleri onaylamayı reddediyor.

Göstericiler: Geri döneceğiz

Yeşişl Bölge'de 24 saatlik bir oturma eylemi gerçekleştiren göstericiler teknokrat bir hükümet kurulmasını, cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanının istifasını talep etti.

Yeniden seçime gidilmesini de isteyen göstericiler, parlamento üzerinde baskı oluşturmak için gelecek hafta sonu Yeşil Bölge'ye geri döneceklerini açıkladı.

Telif hakkı EPA

Göstericilerin liderleri, taleplerinin karşılanmaması durumunda sivil itaatsizlik de dahil tüm yasal yollardan mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi bugün erken saatlerde, Şii göstericilerin tutuklanması emrini vermişti, ancak göstericilerden gözaltına alınan olduğuna dair bir bilgi gelmedi.

El Abadi olayların ardından cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve siyasi parti liderleriyle bir toplantı yaptı ve karışıklığın büyümesi durumunda bunun IŞİD'le savaşı olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

Olayların ardından Bağdat'ta olağanüstü hal ilan edildiği ve sokağa çıkma yasağı getirildiği öne sürülmüş ancak Bağdat'ta operasyonlardan sorumlu komutan Saad Maan, hükümet kontrolündeki Al Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanlamış ve "Her şey kontrol altında" demişti.

Telif hakkı Reuters
Telif hakkı Reuters
Bağdat'ta yüzbinlerce Sadr yanlısı reform talebiyle yürüdü
Telif hakkı Reuters

Hafta başında da yüzbinlerce gösterici Yeşil Bölge'ye yürüyerek protesto gösterisi düzenlemişti.

Cumartesi günkü baskın, Muktada el Sadr'ın televizyonda yaptığı konuşmadan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Sadr konuşmasında parlamentoya baskın düzenlenmesi çağrısında bulunmamıştı.

Başbakanlık koltuğuna 2014 yılında gelen Abadi, yolsuzluk ve mezhepsel ayrılıklarla mücadele sözü vermişti. Fakat teknokratlardan oluşan yeni bir kabineyi henüz oluşturamadı.

İlgili haberler