Macaristan: AB mülteci planıyla şantaj yapıyor

Telif hakkı AFP

Avrupa Komisyonu'nun önerdiği yeni mülteci planına Doğu Avrupa ülkelerinden tepki geldi.

Macaristan, mülteci kabul etmeyen üye ülkelerin 'dayanışma katkısı' ödemesi talebini 'şantaj' olarak niteledi.

Komisyon önerisinde, özellikle İtalya ve Yunanistan'a ulaşıp iltica başvurusu yapan mültecilerin AB üyelerine, ülke büyüklükleri oranında kota ayrılması ve mültecilerin dağıtılması yer alıyor.

Mültyeci kabul etmek istemeyen ülkelerinse, binlerce mülteciyi barındırmak durumunda olan ülkelere destek için kabul etmedikleri mülteci başına 250 bin euro 'dayanışma payı' ödemesi isteniyor.

Plana sert tepki gösteren Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Polonyalı yetkililerle yaptığı görüşme sonrasında "Kota önerisi tam bir çıkmaz sokak. Komisyon bu çıkmaz sokakta daha fazla yol almamalı" dedi.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Blaszczak ise "Plan mantıksız. AB üyesi ülkelerin haklarını ihlâl ediyor" diyerek Brüksel'e tepki gösterdi.

Komisyonun yeni planı kapsamında kotasının yüzde 50'sinin üzerinde mülteciyi barındıran ülkeler, AB'den diğer üye ülkelere mülteci göndermesini talep edebilecek.

Kotalar ise ülkelerin nüfusuna ve refah düzeyine göre belirlenecek.

Komisyonun açıkladığı plan, teklif düzeyinde. Uygulamaya geçilebilmesi içinse AB liderler zirvesinde onaylanması gerekiyor.

İlgili haberler