Can Dündar'a adliye önünde saldırı

Telif hakkı AFP

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a Çağlayan'daki Adalet Sarayının önünde saldırı girişiminde bulunuldu.

Saldırganın gözaltına alındığı belirtildi.

MİT TIR'ları davasının bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti karar için ara verdi.

Bu sırada adliye önünde Can Dündar gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir kişi yanına yaklaşıp slogan atarak Dündar'ın ayaklarına doğru iki el ateş etti.

Saldırganın 1976 Sivas nüfusuna kayıtlı Murat Şahin olduğu ve adam yaralamadan sabıkası bulunduğu belirtildi.

Dündar herhangi bir yara almazken, yanında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal'in bacağını bir kurşun sıyırdı. Dündar'ın durumunun iyi olduğu bildirilirken, polisler saldırganı gözaltına aldı. Can Dündar saldırı girişiminin ardından adliyeye döndü.

Saldırgana ilk müdahaleyi Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek yaptı.

Saldırgan 'Vatan haini' diye bağırdı

Telif hakkı EPA

Can Dündar saldırganın ateş açmadan önce kendisine "Sen vatan hainisin" diye bağırdığını söyledi.

Dündar olayı şöyle anlattı:

"Mahkemede savunmalarımızı yaptık. Mahkeme karar için ara verdi. Biz de dışarıda kafe var orada bekleyelim dedik. Eşimle birlikte yürüyorduk. Tam o sırada karşıma birisi çıktı çok yakın mesafeden 'Sen vatan hainisin' diyerek ateş etti. Müdahale edildi, NTV muhabiri arkadaşımızın vurulduğunu gördüm. Müdahale edildi ve beni oradan uzaklaştırdılar."

Dündar ayrıca "Doğrudan bana saldıranı tanımıyorum ama saldırganı kimlerin cesaretlendirdiğini ve kimlerin ben, hedef haline getirdiğini biliyorum" dedi.

Dündar'la birlikte MİT TIR'ları davasında yargılanan Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilcisi Erdem Gül de CNN Türk kanalına yaptığı açıklamada, "Adliye’nin içine girdiğimiz ve gazeteci arkadaşların konum aldığı alanda oluyor bu olay. Ciddi bir güvenlik açığı olduğunu gösteriyor. Çok vahim ve korkutucu" dedi.

Erkek: Ateş edebilir diye müdahele ettim

Dilek Dündar'la birlikte saldırgana müdahale eden CHP milletvekili Muharrem Erkek saldırı anını CNN Türk'te anlattı:

Telif hakkı AFP

"Mahkeme heyeti ara verdi o sırada kahve içmeye çıktık. Saldırgan önümüze geçti, silahı doğrulttu. Can beyi hedef aldı. İki el ateş etti. İlk müdahaleyi Can beyin eşi yaptı. Daha sonra ben silah tutan bileğini kavrayarak müdahale ettim. O sırada polis geldi."

"Önce eşi müdahale etti, ben de ateş etmeye devam edebilir düşüncesiyle arakadan müdahale ettim. Arkadan dolandım."

Erkek, "Özellikle devleti yönetenlerin konuşurken çok dikkat etmesi lazım. İnsanları hedef gösterdiğinizde böyle şeyler yaşanabiliyor. Bir cahil bir yerlerden cesaret alarak böyle bir eylemi gerçekleştirebiliyor."