Kılıçdaroğlu: Bu bir saray darbesi

Telif hakkı REUTERS

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kongre açıklaması sonrası yaptığı basın toplantısında yaşananları 'bir saray darbesi' olarak tanımladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, partinin 22 Mayıs'ta olağanüstü kongre için toplanacağını ve kendisinin aday olmayacağını söylemişti.

Konuşmasının başında Davutoğlu'na 'tüm haklarını helal ettiklerini' söyleyen CHP lideri, '4 Mayıs'ın bir darbe tarihi olduğunu' belirtti:

"Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşme ile darbe gerçekleşti. Bunun adı 4 Mayıs saray darbesidir. 4 Mayıs saray darbesi, 28 Şubat'ı da aşan bir niteliğe sahiptir.

"4 Mayıs saray darbesi ile Sayın Davutoğlu başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbe 'yol arkadaşım' dediği bir kişi tarafından gerçekleştirilmiştir."

'Herkes darbeye direnmeli'

Kılıçdaroğlu, 'Davutoğlu'nun darbeye direnmediğini' söyledi:

"Sayın Davutoğlu 23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır. O bir kişi 4 Mayıs'ta saray darbesini gerçekleştiren kişidir. Ülkesinin demokrasisini değil, dikta rejimini isteyen kişidir.

Telif hakkı AFP

"Sayın Davutoğlu, dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Sayın Davutoğlu'nun 4 Mayıs saray darbesine direnmesi gerekirdi. Sayın Davutoğlu'nu savunmak da bize düştü."

Kılıçdaroğlu 'herkese darbeye direnme' çağrısında bulundu:

"Demokrasiden yana olan herkes darbeye direnmelidir. Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için 4 Mayıs saray darbesini yapanlar CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklar.

"150 yıllık parlamenter rejimimizi bir diktatöre teslim etmeyeceğiz. Darbecileri yeneceğiz. Tarih de bunu hep böyle yazmıştır."