Suriye'den atılan roket sonucu Kilis'te bir kişi daha öldü

Telif hakkı REUTERS

Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolündeki bölgelerden ateşlenen roketlerin Kilis'te bir kişinin daha ölümüne neden olduğu belirtildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) toplamda 4 katyuşa roket mermisinin kent merkezine düştüğünü ve 7 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu aktardı.

"Acaba bomba nereden gelecek' diye gözümüz hep gökyüzünde"

Kilis, aylardır sınırın karşı tarafından açılan roket ateşlerinin hedefinde.

18 Ocak'tan bu yana kente isabet eden roketler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükselmiş durumda.

Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kilis'e düzenlenen saldırılara karşılık verildiğini ifade ederek "DAİŞ en büyük zayiatı Kilis'e yaptığı operasyonlarda ödemiştir. Devam ederlerse daha çok zayiat verecekler" demişti.

Geçen hafta da yine Kilis'e isabet eden roketlerin ardından Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadele eden koalisyon güçlerine roketlerin ateşlendiği yerlerin koordinatlarının verildiği ve Suriye tarafındaki hedeflerin insansız hava araçlarıyla vurulduğu açıklanmıştı.

TSK: 20 IŞİD'li öldürüldü

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın noktadaki bölgelerinde IŞİD'e ait iki mühimmat aracının vurularak imha edildiğini ve ilk belirlemelere göre 20 örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu akşam saat 19.30 sularında Kara Mezra ve Dudiyan bölgelerinde, alınan bir istihbaratı değerlendiren sınır birliklerimiz DAEŞ Terör Örgütüne ait park halindeki 2 adet mühimmat aracını sınırımızda konuşlu ateş destek vasıtalarımızla (Fırtına obüsleri ve Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) Bataryasıyla) ateş altına almış ve imha etmiştir. Araçların infilakı ve bölgeye yapılan atışlar sonucunda ilk belirlemelere göre 20 (yirmi) DAEŞ üyesi terörist öldürülmüştür. Bölgeden gelen haberler bunun yanında çok sayıda yaralının da olduğu yönündedir."

İlgili haberler