MHP'de Sinan Oğan ve Koray Aydın hakkında da inceleme

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), kongre isteyen muhalif genel başkan adaylarından Sinan Oğan ve Koray Aydın hakkında da inceleme başlattı.

Karara gerekçe olarak, Sinan Oğan ve Koray Aydın'ın MHP yönetimini hedef alan açıklamaları gösterildi.

Sinan Oğan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Eğer aldığımız duyumlar doğruysa, basına yansıyanlar doğruysa 15 Mayıs kurultay kararımızı Yargıtayın da onayladığını buradan söylememiz mümkün. İnşallah Yargıtay bir karar vermese dahi 15 Mayıs'ta kurultayımızı yapacağız" demişti.

MHP yönetimi daha önce de bir diğer genel başkan adayı Meral Akşener hakkında "Baş paralelci Bahçeli'dir" sözleri üzerine inceleme başlatmıştı.

Meral Akşener ise dün İzmir'de düzenlediği mitingde, "Biz başbakanlığı MHP'ye birlikte getireceğiz. Atsalar da, ihraç etseler de, kapıları da kilitleseler ne yaparsanız yapın, gitmiyorum kardeş. Ne yaparsanız yapın, 15 Mayıs'ta o kongre salonun önünde olacağım" diye konuşmuştu.

Öte yandan, Hürriyet gazetesi MHP'de, bir diğer genel başkan adayı Ümit Özdağ'ın da Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararıyla ve partiden ihraç istemiyle disipline sevk edilebileceğinin konuşulduğunu bildirdi.

Telif hakkı AFP

Gözler Yargıtay'da

1 Kasım seçimlerinde oy oranı yüzde 12'ye, milletvekili sayısı ise yarıya inerek 40'a düşen MHP'de, 531 delege olağanüstü kongre talebini Genel Merkez'e iletti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise ısrarla kongrenin 18 Mart 2018'de yapılacağını söyledi.

Muhaliflerin avukatları "Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kongreye götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

Mahkeme kongrenin toplanması yönünde karar, üç milletvekiline de Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki verdi.

Çağrı heyeti üyeleri, kongrenin 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacağını açıkladı. MHP Genel Merkezi bu kararı tanımadı.

Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk mahkemelerinin kararıyla, Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararı tedbiren durduruldu.

MHP yönetiminin itirazı sonrası konu Yargıtay'a taşındı ve Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin kararı bekleniyor.

İlgili haberler