Panama belgelerinin Türkiye ayağında 500 isim var

Telif hakkı Getty

Mossack Fonseca hukuki danışmanlık firmasından sızdırılan ve 'Panama belgeleri' olarak bilinen offshore hesap kayıtlarının kamuoyuna açıklanan ikinci bölümünde Türkiye'den toplamda 500 kişinin ismi geçiyor.

Mossack Fonseca'nın müşterileri arasında bulunan ve Türkiye'yle bağlantılı olan offshore şirketi sayısıysa 101.

Sızdırılan belgelerde Türkiye'den adı geçen isimler arasında eski TÜSİAD başkanlarından Tuncay Özilhan ile Erkut Yücaoğlu, Doğan, Sabancı, Koç, Zorlu ve Çalık Holding yöneticileri bulunuyor. İş adamları Remzi Gür ve Fettah Tamince'nin isimleri de listede.

Yine aynı belgelerde eski Galatasaray ve Beşiktaş başkanları Adnan Polat ile Serdar Bilgili'nin de isimleri yer alıyor.

Ancak bu sefer kamuoyuyla paylaşılan bilgiler içerisinde, offshore hesabı bulunan kişi ya da kurumların bu hesap ve şirketler üzerinden ne gibi finansal faaliyetlerde bulunduğuna dair bilgi yok.

İlk Panama belgeleri sızıntısında vergi cenneti olarak adlandırılan ülkelerde şirket kuran şahısların, bu hesapları kullanarak ne kadar kazanç elde ettiği ve vergilendirmeden nasıl kaçındığına dair e-posta yazışmaları gibi detaylar da bulunuyordu.

Vergi cenneti olarak adlandırılan ve dış yatırımlardan vergi alınmayan Virgin Adaları, Cayman Adaları ya da Panama gibi ülke ve bölgelerde hesap açmak, bunu gizli tutmak yasa dışı bir işlem değil.

Ancak bu ülkelerin vergi kaçırmak için de kullanılması nedeniyle vergi cennetlerine daha sıkı uluslararası denetim uygulanması için çalışmalar yürütülüyor.

İlgili haberler