Yargıtay: MHP kararını henüz görüşmedik

Telif hakkı AP

Yargıtay'dan yapılan açıklamada Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) olağanüstü kongreyi toplaması kararının temyiz incelemesinin bu ay içerisinde tamamlanacağını açıkladı.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, dosyanın henüz müzakere edilmediği, Mayıs ayı içinde müzakere edileceği ifade edildi. Basında yer alan kararın çıktığı yönündeki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

MHP genel başkan adaylarından Meral Akşener'in avukatı Uğur Tarhan ise karara tepki gösterdi.

Sözcü gazetesine konuşan Tarhan, "Yargıtay'ın bu dosyayla alakalı kararını 15 Mayıs'tan önce açıklamasını engelleyecek ne gibi bir durum var? Yargıtay bu hukuki ihtilafı acilen sona erdimekle sorumludur" dedi.

1 Kasım seçimlerinde oy oranı yüzde 12'nin altına inen, milletvekili sayısı da 80'den 40'a düşen MHP'de, 1232 delegeden 531'i olağanüstü kongre talebini Genel Merkez'e iletmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise ısrarla kongrenin 18 Mart 2018'de yapılacağını söylemişti.

Muhaliflerin avukatları "Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kongreye götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açmıştı.

Mahkeme kongrenin toplanması yönünde karar, üç milletvekiline de Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki vermişti.

Çağrı heyeti üyeleri, kongrenin 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacağını açıklamış, MHP Genel Merkezi bu kararı tanımamıştı.

Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk mahkemelerinin kararıyla, Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararı tedbiren durdurulmuş, konu Yargıtay'a taşınmıştı.

İlgili haberler