DERGİ - Tehlikeli bir dağ yolundan manzaralar

Telif hakkı

Geçen kış beş kafadar Hindistan’ın en tehlikeli yollarından birinde arabayla yola koyulmuş, muhteşem manzaraları görüntülemiştik.

Kishtwar dağı üzerinden Pangi’ye gitmek için Cemmu ve Keşmir bölgelerinden geçerek Pangi vadisini aşmak gerekiyor.

Telif hakkı

Batı Himalayalar’ı oluşturan sıradağlar arasında kalan bu yol, kışın kar yağdığında ana yol kapanınca vadiyi dış dünyaya bağlıyor. Yolun bir kenarı 6400 metrelik uçuruma açılıyor. ( Videoyu izlemek için tıklayın)

Telif hakkı

Kasım ayında buralarda kar yağışı nedeniyle Pangi vadisi aylarca kapanabiliyor. Kuzeyin önemli ticaret merkezlerinden Chandigarh’ın altı şeritli yolundan çıkıp eskiden katırların kullandığı yola girerek iki günlük tırmanışa geçiyoruz arabayla. Birkaç yıl önce bu patika yol dağları dinamitleyerek açılmış.

Telif hakkı

Bir zamanlar Chamba halkı Moğol istilasından kaçarken Pangi vadisine sığınmış. Zengin aileler, kadın ve çocukların güvenliğini sağlamak için onları gizlice bu vadiye göndermiş.

Telif hakkı

16. yüzyılda Chamba Krallığı vadide hakimiyet kurmuş. Buraya gönderilen görevlilerin bir daha geri dönmeyeceği varsayılarak cenaze masrafları bile önceden verilirmiş. Başka bir söylentiye göre ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılan suçlular da bu vadiye gönderilirmiş.

Telif hakkı

Dağlardan vadiye inen yol çoğu zaman tek aracın geçeceği genişlikte. Bazen otobüs ve kamyonlar da geçiyor yoldan.

Ters yönde giden iki araç karşılaştığında biri bazen geniş bir yere varmak için yüzlerce metre geri geri gitmek zorunda kalıyor.

Telif hakkı

Yolun bir yanı binlerce metre derinlikte bir uçurum. Aşağıda Chenab Nehri akıyor. Yol öyle kötü ve tehlikeli ki 30 kilometrelik bir kısmını ancak dört saatte aşabiliyoruz.

Telif hakkı

Dağlarda rastladığımız insanlar küçük köylerde yaşıyor ve hayvancılıkla geçiniyor. Onlar bu yollara alışkın. Kışın yollar kapandığında Chamba’ya ulaşmak iki gün alıyor. Acil bir sağlık sorunu çıktığında hükümetin helikopter gönderdiği oluyor.

Telif hakkı

Dağdan inerken vadiyi derin bir sis perdesi kapladı. Çiseleyen yağmur yolları daha kaygan ve tehlikeli hale getirdi. 52 km’yi sekiz saatte alabildik.

Telif hakkı

İlgili haberler