Kırımlı Cemile'nin Eurovision zaferi: Tebrik de var, tepki de

Telif hakkı AFP

Ukrayna adına yarışan Cemile, tüm bahisçileri ve Eurovision uzmanlarını şaşırtarak yarışmayı kazandı.

Ne Rusya'nın göz alıcı sahne şovu ne de Avustralyalı şarkıcı Dami Im'in dinleyenleri hayran bırakan sesi, Cemile'yi ve duygu yüklü şarkısı '1944'ü geçmeye yetmedi.

Organizasyon tarihinde sahne alan ilk Kırım Tatarı olan Cemile'nin şarkısı, alıştığımız klasik pozitif enerji yüklü Eurovision şarkılarından çok ama çok daha farklıydı.

Belki de bu yüzden başta pek çok kişinin gözünden kaçtı.

Şarkı bir yandan Stalin'in Tatarları nasıl Kırım'dan sürdüğünü anlatıyor, bir yandan da etnik temizlik yapıldığını savunuyor. Cemile de şarkısını Kırım'dan sürülen büyük büyükannesine atfettiğini anlatıyor ve şarkının kendisi için ne kadar şahsi olduğunu dile getiriyor.

'Neler çektiğimizi anlatıyor'

Telif hakkı AFP
Image caption Kırım Tatarı Cemile, Eurovision'u kazanan 1944 şarkısının kendisi için şahsi bir hikaye olduğunu ifade ediyor.

Uluslararası Eurovision Fan Club Başkanı Simon Bennett, normalde Rusya'ya oy veren eski Sovyetler Birliği ülkelerinin Ukrayna'ya destek çıkarak bir mesaj verdiğini söylüyor.

Normalde siyasi içerikli şarkılar Eurovision'a kabul edilmiyor. Ancak Cemile'nin şarkısının tarihi olaylara atıfta bulunması nedeniyle yarışmasına izin verildi.

Yine de 2004'te yarışmayı kazanan Ukraynalı Ruslana, 1944'ün bir mesaj gönderdiğini söylüyor ve Rusya'nın Kırım'ı ilhakını hatırlatarak "Bu şarkı, tam da bugün Ukraynalıların neler çektiğini çok güzel anlatıyor" diyor.

Cemile'yse Eurovision zaferinin ardından yaptığı konuşmada "Sadece herkes için barış ve sevgi diliyorum. Gerçekleri anlattığınız zaman insanların kalbine dokunabilirsiniz" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Rus şarkıcı Sergey Lazarev, etkileyici saahne şovuna karşın Eurovision'da 3. olabildi.

Ancak Cemile'nin zaferi herkesi memnun etmedi.

Yazar, spiker ve Eurovision uzmanı olan John Kennedy O'Connor, "Soykırım iddiasını ortaya atıp, Rusya'nın suratına açıkça bir şamar indirerek yarışmanın kazanılması beni hayal kırıklığına uğrattı" diyor.

Eurovision'un siyaset yapılan bir yer olmaması gerektiğini söyleyen O'Connor, "Çok kızdım diyebilirim. Yarışmanın kuralları açık" diyerek tepkisini dile getiriyor.

O'Connor, her ne kadar yarışmayı üçüncü sırada bitirmiş olsalar da Rusların duruma çok sinirlendiğini de ekliyor.

Birçok kişinin Cemile'nin güçlü sesini övdüğünü söylese de O'Connor'a göreyarışmayı kazandıran şey, şarkının içeriğiydi.

İlgili haberler