'Göçmen kaçakçılığı 2015'te 6 milyar dolar kazandırdı'

Telif hakkı AP

Uluslararası Polis Örgütü (Interpol) ve Avrupa Polis Örgütü (Europol) tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Avrupa'ya göçmen kaçakçılığı yapan şebekeler geçen yıl 6 milyar dolara kadar kâr elde ettiler.

Avrupa'ya göçmen akınının süreceğini söyleyen kuruluşlar, Libya'da 800 bin kişinin Avrupa'ya geçmek için beklediğini belirtti.

Geçen yıl Avrupa Birliği'ne 1,2 milyon kişi sığınma başvurusunda bulunmuşlardı.

Interpol ve Europol'un ortak raporunda, "Yabancı terörist savaşçıların göçmen kafilelerine katılarak Avrupa'ya sızmaya çalışabilecekleri" uyarısı da yapıldı ve 13 Kasım'da Paris'te düzenlenen saldırılara katılan iki kişinin Avrupa'ya Yunanistan üzerinden girdiği de hatırlattı.

Europol ve İnterpol, Avrupa'ya giden göçmenlerin yüzde 90'ının insan kaçakçılarından faydalandığını tahmin ediyor. Raporda, insan kaçakçılarının yanı sıra, yolsuzluğa bulaşmış yetkililerin de rüşvet karşılığında göçmen kafilelerinin geçişine izin verdikleri de ifade edildi.

Europol Direktörü Rob Wainwright, raporda insan kaçakçılarının göçmen akınında oynadıkları role büyük vurgu yapılarak, AB ve üye ülkelere bu şebekelerle mücadeleye ağırlık verilmesi mesajı verildiğini söyledi.

Raporda, göçmenlerin Avrupa'ya geçmek için insan kaçakçılarına kişi başına 3200 ile 6500 dolar arası para ödedikleri tespiti de yapılıyor.