Suriye'de ateşkesi kimin ihlal ettiği araştırılacak

Telif hakkı AFP

ABD ve Rusya'nın aralarında bulunduğu uluslararası güçler, Suriye'de ateşkesin kimin bozduğunun izlenmesi amacıyla birlikte hareket konusunda anlaştı.

17 ülkenin temsilcisi Suriye'deki ateşkesi görüşmek üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un başkanlık ettiği toplantıya, Türkiye'nin de dahil olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu temsilcileri katıldı.

John Kerry, dünya güçlerinin, Suriye'deki çatışmasızlık anlaşmasını kapsamlı bir ateşkese dönüştürmek amacıyla, anlaşmayı gözlemleyecek özel bir yapının oluşturulması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Kerry, ateşkesi ihlal ettiği tespit edilen tarafın anlaşma kapsamından çıkartılacağını belirtti.

'İnsani yardım sürdürülmeli'

Telif hakkı Reuters

İnsani yardım faaliyetlerinin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyleyen Kerry, Dünya Gıda Programı'nın Suriye'de ihtiyacı olan tüm alanlara havadan yardım göndermeyi hedeflediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, tüm taraflara gelişigüzel güç kullanımını durdurma, sivil alanları bombalamaya son verme ve IŞİD'i (Irak Şam İslam Devleti) tanımama çağrısı yaptı.

Bu arada BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, Suriye'deki barış görüşmelerinin yeni turunun ne zaman yapılacağına dair henüz bir karar verilmediğini ancak "bunun için uzun süre bekleyemeyeceğini" söyledi.

İlgili haberler