'Tai Chi diz ağrılarını gideriyor'

Telif hakkı AFP

Tai chi’nin, dizlerinde kıkırdak erimesi olan hastalarda en az fizik tedavi kadar etkili bir tedavi yöntemi olabileceği ifade edildi.

Diz osteoartriti olarak da bilinen rahatsızlık, dizlerin içindeki esnek dokunun yıpranması durumunda ortaya çıkarak, yaşlı bireylerde acıya ve sakatlığa sebep oluyor.

Tamamen tedavi edilememesine rağmen fizik tedavi veya antienflamatuvar ilaçlarla acı azaltılabiliyor ve hareket kabiliyeti yükseltiliyor.

Tai chi derin nefes alarak ve yavaş akıcı hareketlerle hareket ederek yapılan bir Çin meditasyon egzersizi.

ABD'nin Boston’daki Tufts Tıp Merkezi Alternatif Tıp Bölümü araştırmacıları, diz osteoartritine sahip 200 kişiye, üç aylık bir süreçte Tai chi ve fizik tedavi arasında seçim yapmalarını söylediler.

Üç ayın sonunda ve devam eden bir yılda iki grupta da acıda azalma görüldü. Fakat Tai chi yapan gruptaki insanlarda, acının azalmasına ek olarak genel sağlıklarında ve psikolojilerinde iyileşme gözlemlendi.

12 haftalık test

Boston’daki Tufts Tıp Merkezi Alternatif Tıp Bölümü Başkanı Dr. Chechen Wang, kas sistemi ve akıl hastalıklarının tedavisinde Tai chi'nin yararlı olduğunu söyleyenlerin haklı olabileceğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Tai chi vücut ve aklı bir araya getiren eski bir Çin egzersizi… fiziksel, psikolojik, duygusal, ruhsal ve davranışsal öğeleri bütünleştirerek sağlıkta sistematik bir düzelme sağlayabilir."

Araştırmada ortalama 60 yaşında kilolu veya obez katılımcılara yer verildi.

Wang ve ekibi, katılımcılardan 12 haftalık bir süreçte haftada iki defa bir saat Tai chi yapmalarını istedi.

'Tai chi ağrıları azaltıyor'

Test sonuçlarını değerlendiren Avusturalya Araştırma Merkezi’den Romy Lauche da Tai chi’nin bazı hastalarda acıyı azaltabileceğini ve bu sayede fizik tedavi masrafları veya ilaç yan etkilerinden kurtulabileceklerini söyledi.

"Etkili ve güvenli yöntemler bulmak önceliğimiz” diyen Lauche, "Tai chi de dahil olmak üzere her türlü egzersiz hastalara hareket kabiliyetini yükseltmekte yardımcı olabilir” diye ekledi.

Texas Teknoloji Üniversitesi Sağlık Merkezi'nden Jean-Michel Brismee ise Tai chi’nin kontrollü ve yavaş hareketlerinin dizlerdeki sıvının kıkırdağın içine girip çıkmasını sağlayarak esnekliği iyileştirdiğini belirtti ve “Hem fizik tedavi hem de Tai chi, hastaları her gün evde iyileştirici egzersizler yapmaları için eğitmeli” dedi.

İlgili haberler