Erdoğan'dan dokunulmazlık açıklaması: Yargıya gönderin, bedeli neyse ödesinler

Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize'de yaptığı konuşmada, TBMM'deki dokunulmazlık oylamasıyla ilgili "Benim milletim bu ülkenin suçlu olan parlamenterlerini bu parlamentoda görmek istemiyor" dedi.

Erdoğan, HDP'li milletvekilerini eleştirip "Onlar benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Onlar bir üst aklın uşaklarıdır" dedi.

Dokunulmazlık oylaması devam ederken açıklama yapan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Benim milletim bu ülkenin suçlu olan parlamenterleri bu parlamentoda görmek istemiyor. Hele hele bölücü terör örgütü destekçilerini bu parlamenteoda görmek istemiyor. Şu anda iktidar partisi, bunun yanında MHP bu konuda diyorlar ki burada olmamaları lazım. Ve bunun bedelini niçin parlamento ödesin?"

"168 milletvekiliyle alakalı 670'e yaklaşık fezleke var. Onlar da bugünkü oylamayla hayırlı bir netice çıkarsa bu fezlekeleri yargıya gönderecekler, alın yargılayın bedeli neyse ödesinler. Olması gereken o değil mi?"

"Birinci ve ikinci turda yapılanlara bakılırsa bugünkü neticelere de bakılırsa parlamentoda bu iş bitiyor.

"İkin gün önceki neticelere göre referanduma gidiliyor. Referanduma gidildiği zaman en doğru kararı benim milletim verecektir."

Haklarında fezleke hazırlanmış milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi için yapılan oylamada birinci madde 373, ikinci madde de 374 oyla TBMM'de kabul edildi.

Değişikliğin referanduma gidilmeden kabul edilmesi için 367 oy, değişiklik önerisinin referanduma gitmesi için ise en az 330 oy çıkması gerekiyor.

TBMM'deki dokunulmazlık dosyasının sayısı 667. En fazla dosya 405 ile HDP'nin.

İlgili haberler