MHP dosyasının AYM'ye sevk edildiği iddiası yalanlandı

Telif hakkı AFP

Yargıtay'daki MHP kurultayı dosyasının Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiği iddiası yalanlandı.

MHP Genel Merkez avukatı Yücel Bulut "Yargıtay tarafından tesis edilmiş bir karar bulunmamaktadır. Haberler asılsızdır. Yalnızca bir üst kurul delegesinin başvurusu bulunmaktadır. Bu başvuru üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatılmış olduğu bilgisine ulaşılmıştır" açıklaması yaptı.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi toplanıp müzakere yapmadı.

Daire tarafından MHP Davası'nın temyiz incelemesinin "Mayıs ayı içinde sonuçlandırılacağı açıklanmıştı.

Hürriyet'teki habere göre MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da Kongre dosyasının Yargıtay 18. Hukuk Dairesi tarafından AYM’ye gönderildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmamaktadır. Yargıtay cumhuriyet başsavcılığına yapılan başvuru sonrasında inceleme başlatılmış olup devam etmekte olup hukuki süreç devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Sinan Oğan’ın avukatı Kürşat Ergün de Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Bizim beklentimiz Yargıtay’ın bir an önce karar vererek, bu gibi asparagas gerçek dışı haberlerin dosya ile ilgili farklı söylentilerin önüne geçmesidir" dedi.

MHP'de yeterli imzayı topladıklarını vurgulayan muhalifler Pazar günü Ankara Büyük Anadolu Oteli'nde olağanüstü kongre yapmak istemiş ancak delegelerin otele gidişi polis barikatı ile engellenmişti.

Telif hakkı AFP

Dört başkan adayı (Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ) ortak bir açıklama yaparak, "MHP sahipsiz değildir, son sözü genel başkanlar değil kurultaylar söyler" demiş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise muhalifleri 'partinin itibar ve saygınlığına leke sürmekle' suçlamıştı.

Bugüne nasıl gelindi?

1 Kasım seçimlerinde oy oranı yüzde 12'nin altına inen, milletvekili sayısı da 80'den 40'a düşen MHP'de, 1232 delegeden 531'i olağanüstü kongre talebini Genel Merkez'e iletti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise ısrarla kongrenin 18 Mart 2018'de yapılacağını söyledi.

Telif hakkı Reuters

Muhaliflerin avukatları "Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kongreye götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

Mahkeme kongrenin toplanması yönünde karar aldı, üç milletvekiline de Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki verdi.

Heyet üyeleri, kongrenin 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacağını açıkladı, MHP Genel Merkezi bu kararı tanımadı.

Daha sonra Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk mahkemelerinin kararıyla, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararı tedbiren durduruldu, konu Yargıtay'a taşındı.

İlgili haberler