İsrail Savunma Bakanı Yalon, 'Başbakan'a güvenimi yitirdim' diyerek istifa etti

Telif hakkı MICHAL CIZEKAFPGetty Images

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, hem bakanlık görevinden hem de milletvekilliğinden istifa ettiğini söyledi ve Başbakan Binyamin Netanyahu'ya olan güvenini yitirdiğini ifade etti.

Yalon'un istifası, Netanyahu'nun Finistin konusundaki askeri çözüm önerileriyle bilinen Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) partisinin lideri Avigdor Lieberman'ı kabineye almayı planladığı haberlerinin hemen ardından geldi.

Lieberman'ın, Yalon'un yerine Savunma Bakanı olarak atanabileceği İsrail basınında yer alan kulis haberlerinde yazılıyordu.

Böylece Netanyahu'nun Meclis'te çoğunluğu elinde tutan bir koalisyonu oluşturmayı amaçladığı da ifade ediliyordu.

Yalon istifasını açıkladığı Twitter mesajında "Son gelişmelerin ışığında Başbakan'ı bilgilendirdim ve kendisine inancımı yitirdiğimden hem bakanlıktan hem de parlamentodaki görevimden istifa ettim. Siyasete ara veriyorum" dedi.

Daha önce Moşe Yalon ve Avigdor Lieberman, kamuoyu önünde de tartışmış ve birbirlerini hedef almışlardı.

Yalon, İsrail halkında radikal düşüncelerin yükseldiğini ve ırkçılığın arttığını söyleyen üst düzey bir askeri yetkiliye destek vermiş, Lieberman ise Yalon'u sert şekilde eleştirmişti.

Yalon - Lieberman gerilimi

Telif hakkı AFP
Image caption İsrail Evimiz partisinin lideri Avigdor Lieberman, Filistin sorununu askeri yollarla çözmekten yana.

Mart ayında Yalon'un Filistinli bir saldırganı öldüren İsrail askerinin yargılanması yolunu açması da Lieberman tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Cuma günü Haaretz gazetesine bir röportaj veren Yalon, "İsrail toplumu içinde radikal düşüncelerin, şiddetin ve ırkçılığın önüne geçmek için var gücümle savaştım. Bunlar toplumun bütünlüğü ve İsrail Savunma Güçleri için tehdit" diye konuşmuştu.

Eğer Lieberman Savunma Bakanlığı'na atanırsa, 2012'de olaylı bir şekilde ayrıldığı hükümete geri dönüş yapmış olacak.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde Lieberman hakkında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla bir soruşturma açılmış, ancak Lieberman suçlamalardan aklanmıştı.

Batı Şeria'da yaşayan Lieberman, Filistin sorununun ancak askeri yollarla çözülebileceğini savunuyor ve Gazze'de Hamas yönetiminin devrilmesi gerektiğini düşünüyor.

İlgili haberler