IŞİD'den Lazkiye ve Tartus'ta saldırılar: En az 78 ölü

Telif hakkı AFP
Image caption Tartus'ta otobüs durağında bomba yüklü bir aracın infilak ettirildiği bildirildi.

Suriye'de, Esad yönetiminin en güçlü olduğu kentlerden Lazkiye ve Tartus'ta düzenlenen saldırıları Irak Şam İslam Devleti örgütü üstlendi.

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, en az beş intihar eylemcisinin düzenlediği, iki aracın da kullanıldığı saldırılarda 148 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye medyası ise saldırılarda 78 kişinin öldüğünü duyurdu.

IŞİD bağlantılı Amaq ajansı ise örgütün 'Tartus ve Ceble'de toplanan Alevileri hedef aldığını' bildirdi.

Liman şehri Tartus'taki eylemin hedefinin otogar olduğu anlaşılıyor.

Lazkiye'ye bağlı Ceble'deki bombalı eylemlerde ise otogar ve bir hastaneye saldırı düzenlendi.

Başkent Şam'a yaklaşık 300 km mesafede olan Tartus'ta Rus donanmasının da bir üssü bulunuyor.

Lazkiye'ye bağlı Ceble de Rus donanma üssüne 6 kilometre mesafede.

Suriyeli bakan: Teröristlere karşı savaşacağız

İki bombanın, otogarın girişinde patladığı, bir intihar saldırganının da Ceble Hastanesi'nin Acil Servis girişinde üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği bildiliyor.

Yerel medyada yer alan haberlere göre dördüncü patlama da, Amara bölgesinin kırsalında Ceble'nin elektrik daire başkanlığı yakınlarında meydana geldi.

Telif hakkı Reuters

Sana, Tartus'taki saldırılardan birinde patlayıcı yüklü bir aracın, diğerinde ise patlayıcı yüklü bir yeleğin kullanıldığını duyurdu.

Suriye resmi televizyon kanalına konuşan Enformasyon Bakanı Ümran el Zoubi, "terörisler Suriye ordusuna karşı mücadele edemediği için sivillere karşı bombalı saldırı düzenliyor" dedi.

El Zoubi, "Pabuç bırakmayacağız. Teröristlere mücadelede elimizden ne geliyorsa yapacağız" diye konuştu.

Rusya da patlamalardan kaygı duyulduğunu ve saldırıların hükümet ile muhalifler arasındaki barış görüşmelerine devam edilmesi ihtiyacını gösterdiğini söyledi.

Moskova'da gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov "Terör eylemlerinin ve gerilimin artışı kaygılandırıyor. Bu, Suriye'deki durumun ne kadar hassas olduğunun kanıtı ve barış görüşmelerinin devamı için adım atmaya devam etmemiz gerektiğini gösteriyor" dedi.

İlgili haberler