Hayvanat bahçesindeki gorilin öldürülmesine tepki

Telif hakkı

ABD'deki bir hayvanat bahçesinde bir gorilin, bulunduğu alana dört yaşındaki bir çocuk düştükten sonra yetkililer tarafından vurularak öldürülmesi, sosyal medyada tartışma yarattı.

Cincinnati kentindeki hayvanat bahçesinde bir çocuk, 180 kiloluk bir gorilin bulunduğu, çitlerle çevrili hendeğe düşmüş ve goril tarafından yakalanmıştı.

Çevredekilerin yaklaşık 10 dakika boyunca süren çığlıkları asırasında goril, çocuğu yakalayıp sürüklemişti.

'Olayın hayati tehlike oluşturduğunu' söyleyen hayvanat bahçesi yetkilileri ise gorili vurmuştu.

Sosyal medyada konuyla ilgili yorum yapan birçok kişi Harambe adlı gorilin, çocuğa zarar verme niyeti olmadığını ve öldürülmesinin gerekmediğini savundu.

#JusticeForHarambe etiketiyle mesajlar yazan sosyal medya kullanıcıları, gorilin çocuğa zarar vermek istemediğini, çığlık atan çocuğu çığlık atan turistlerden korumak istediğini yazdılar.

'Anne ve baba sorumlu tutulmalı'

Bir başka kullanıcı ise "Dikkatsiz anne babalar yüzünden soyu tehlikede olan bir hayvanın öldürülmesi çok üzücü" olduğunu yazdı.

Geçen hafta Şili'de iki aslan, bir adamın kafeslerine girmesi sonrası öldürülmüştü. Adamın intihar girişiminde bulunduğu belirtilmişti.

Sosyal medya kullanıcıları, iki olayı birlikte değerlendirerek, hayvanat bahçelerinin tehlikeli durumlarda hayvanları öldürmeden etkisiz hale getirecek silahların olmamasına da tepki gösterdi.

Kazada çocuk, yaklaşık 3 metre yükseklikten gorilin yanına düşmüştü.

60 binden fazla kişinin imzaladığı bir internet dilekçesinde ise, çocuğun anne ve babasının dikkatsizlikleri nedeniyle Harambe'nin ölümüne neden oldukları için sorumlu tutulmaları istendi.

Amatör bir video görüntüsünde, gorilin çocuğu yakalayıp sığ suda kısa bir süre sürüklediği görülüyor.

Goril daha sonra duruyor ve altında bulunan çocuğa bakıyor.

Olayda çocuğun yaklaşık 10 dakika gorilin yanında bulunduğu aktarıldı.

Hayvanat bahçesi müdürü: Zor bir seçim yaptık

Gorilinin 17 yaşında olduğu, adının Harambe olduğu bildirildi.

Çocuk, olayın ardından hastaneye kaldırıldı.

Telif hakkı

Sağlık durumuyla ilgili açıklama yapılmamakla birlikte çocuğun tümüyle iyileşeceği düşünülüyor.

Cincinnati hayvanat bahçesi müdürü Thane Maynard, "Yetkililer zor bir seçim yaptı. Ama doğru bir seçim yaptılar çünkü çocuğun hayatını kurtardılar. Durum çok kötü olabilirdi" dedi.

Maynard, yatıştırıcının böyle bir durum için yeteri kadar hızlı bir etkisi olmayacağını bu yüzden öldürme yoluna gidildiğini söyledi.

Hayvanat bahçesi müdürü, 'olay sırasında her ne kadar çocuğun saldırıya uğramasa da açık olarak risk altında olduğunu' söyledi.

Maynard, 'bu trajik kazada gorilin ölümü nedeniyle üzgün olduklarını, ortadakinin hayvanat bahçesi ailesi ve dünyadaki goril nüfusu açısından büyük bir kayıp olduğunu' belirtti.