Efsane boksör Muhammed Ali öldü

Telif hakkı PA

Amerikalı esfane boksör Muhammed Ali öldü. 74 yaşındaki eski dünya ağırsiklet boks şampiyonu dünyanın en tanınan sporcularından biriydi.

Telif hakkı AP

Sözcüsü Ali'nin Arizona'nın Phoenix kentinde Perşembe günü kaldırıldığı hastanede öldüğünü açıkladı.

Telif hakkı Getty

Parkinson hastası olan ünlü boksörün solunum sorunlarının ağırlaştığı belirtiliyordu.

Telif hakkı Getty

Ali'nin doğum yeri olan Kentucky eyaletinin Louisville kentinde toprağa verileceği bildirildi.

Telif hakkı Getty

Asıl adı Cassius Marcellus Clay olan Ali, 18 yaşındayken 1960 Roma Olimpiyatları'nda hafifsiklette altın madalya kazandıktan sonra üne kavuştu.

Telif hakkı Getty

Tüm zamanların en büyük boksörü olarak kabul edilen Ali, 1964'te Amerikalı boksör Sonny Liston'ı yenip ilk dünya şampiyonluğunu kazandı.

Telif hakkı Getty

Ali daha sonra üç dünya şampiyonluğu kazanan ilk boksör oldu. 1981'de boksu bırakan sporcu 61 maçından 56'sını kazandı

Telif hakkı Getty

Sports Illustrated tarafından "Yüzyılın Sporcusu", BBC tarafından da "Yüzyılın Spor Adamı" seçilen Ali, sadece ringdeki yeteneğiyle değil, maçlardan önceki ve sonraki açıklamaları ve iddialı sözleriyle de ünlüydü.

Telif hakkı Getty

Aynı zamanda bir insan hakları savunucusu ve şair olan Ali, "Nasıl hatırlanmak istersiniz?" sorusuna "Halkını hiçbir zaman satmayan bir insan olarak. Ama bu çok fazlaysa o zaman sadece iyi bir boksör olarak. Hatta ne kadar iyi olduğumdan bahsetmeseniz de olur" diye yanıt vermişti.

Telif hakkı AP

Ünlü boksör, 22 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra Müslüman oldu ve "kölelik ismim" dediği adını (Cassius Marcellus Clay) değiştirerek Muhammed Ali adını aldı.

Telif hakkı Reuters

İlgili haberler