6 Haziran İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Cuma günü hayatını kaybeden boks efsanesi Muhammed Ali Clay'le ilgili haberler İngiltere gazetelerinin neredeyse tümünün ilk sayfalarının en önde gelen haberi olmaya devam ediyor.

Gazetelerin çoğu Muhammed Ali'nin hayatıyla ilgili ekler vermeye devam ederken, i gazetesi manşetinde Clay'i "Boksör. Eylemci. Filozof" olarak niteliyor.

Gazetenin yazarı Bob Mee, "Muhammed Ali neden bir sporcudan daha fazlasıydı?" diye sorduğu köşesinde, Muhammed Ali'yi, "O birçok kişi için özgür ruhun kişiselleşmiş bir ifadesiydi" diye tanımlıyor ve şöyle devam ediyor:

"Muhammed Ali 1960'ta Olimpiyat hafif siklet boks şampiyonu olduktan sonra memleketine döndüğünde hâlâ bir siyah olarak giremediği restoranlar vardı. Dünya ağır siklet şampiyonasında Sonny Liston'u yendikten sonra seyircilere dönüp "Dünyayı sarstım. Beni dinlemek zorundasınız" diye bağırmıştı. 24 saat sonra Müslümanlığa geçerek dünyayı tekrar sarstı. Cassius Marcelus Clay, Muhammed Ali olarak değiştirildi".

"Bir daha Muhammed Ali gibisini göremeyeceğiz"

Gazetelerde Amerikan Başkanı Barack Obama'nın "Muhammed Ali dünyayı sarstı ve dünya bunun için daha iyi bir yerde" ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, "Muhammed Ali sadece ringlerde şampiyon değildi. O medeni haklar mücadelesi konusunda da bir şampiyon ve birçok kişi için bir rol modeldi" dediği de aktarılıyor.

Guardian yazarı Gary Younge ise "Muhammed Ali hayatının başından sonuna kadar bu gezegende özel bir işi olduğunu biliyordu: İnsanlara ilham vermek. Ve o bunu olağanüstü bir şekilde yaptı." diyor. Financial Times'a göre ise Muhammed Ali, gerçekten küresel düzeyde olan ilk sporcu ve çalkantılı 1960'ların bir sembolü. "Hiçbir ağır siklet boksörü onun kadar hızlı değildi. Düsturu 'Kelebek gibi uçup arı gibi sokarım' idi."

Muhammed Ali'yi "Bir daha onun gibisini göremeyeceğiz" diyerek anan Times gazetesi ise, Muhammed Ali'nin "Ringdeki şok eden yeteneğinin, spor dışındaki siyasi ve kültürel etkisine denk olduğunu" yazyor.

Felluce 12 yıl sonra tekrar kritik kent

İngiliz basınında ayrıntılı bir şekilde ele alınan diğer konu ise Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Örgütü'ne karşı Suriye ve Irak'ta yapılan saldırılar ve saldırı hazırlıkları. Financial Times gazetesi Irak ordusu ve Şii milislerin İran'ın yardımıyla yürüttükleri Felluce operasyonunu öne çıkarıyor. GAzetenin yazarı Geoff Dyer'a göre Felluce'yi ele geçirme mücadelesi ile Irak Başbakanı Haydar el-Abadi'nin güvenilirlik mücadelesi başa baş gidiyor:

"Felluce'deki çatışma 12 yıl önce, Irak'ın kaosa sürüklenmesinin işareti olmuştu. Irak'ın batısındaki kent bugün de kritik bir savaşa sahne oluyor. Bu saldırı Irak güçlerinin Ramadi'nin alışında uyguladıkları yaklaşımdan bir kopuşu ifade ediyor. Ramadi'nin aksine Felluce operasyonunda Irak ordusunun ihtiyaç duyduğu ancak Sünni nüfus tarafından güvenilmeyen Şii milislerin rolü daha ön planda. Kağıt üzerinde, asıl çatışmayı Irak terörle mücadele birlikleri yürütecek. Şii milisler ise kentin dışında kalacak ve ABD hava kuvvetleri de destek sunacak. Ancak bu çatışmanın sıcaklığında kolaylıkla alt üst olacak bir iş bölümü. Abadi Felluce'de büyük risk almış durumda. Birkaç gün önce yaptığı, "zafer yakında" açıklamasından sonra Irak güçlerinin ilerlemesi yavaşlama gösterdi. Felluce'de süratli bir zafer kazanılacağına dair yarattığı beklenti henüz doğrulanmış değil".

Times gazetesinin Bağdat'taki muhabiri Ammar Şammari ise Irak özel güçlerinin Felluce'ye girmek için hazır beklediklerini yazıyor.

"Kenti üç yönden kuşatan Irak özel kuvvetleri, IŞİD'den kurtardıkları bölgelerdeki savaşçıların ya kaçtığı ya da Felluce'ye çekildiklerini söylüyor. IŞİD ise kentin güney cephesinde keskin nişancılar, mayınlar ve el yapımı patlayıcılarla şiddetli bir karşı saldırı düzenledi. Kentte bulunan sivil halk ise, yüzebilen her şeyi kullanarak Fırat Nehri üzerinden kentten kaçıp kurtulmaya çalışıyor."

Felluce operasyonun başarısı Irak güçlerine Musul'a operasyon düzenleme konusunda moral ve inisiyatif verebileceği için de önemli. Daily Telegraph gazetesi, Musul ile ilgili olarak, kentin IŞİD ele geçirmeden önceki valisi Esil en-Nuceyfi'nin açıklamasına yer veriyor.

Nuceyfi: IŞİD'den öğreneceklerimiz var

Nuceyfi, Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada, "IŞİD'den öğreneceklerimiz var." diyor.

Bir grup Sünni eski generali yanına alarak Türk askerleri tarafından yönlendirilen ve ABD'den hava desteği alan Haşd el-Vatani adlı bir milis gücü kuran Nuceyfi Musul'un IŞİD'den alınmasında kim rol alırsa alsın bir buçuk milyonluk kenti yönetecek olanların kendileri olacağını söylüyor.

Karargah ofisini Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de kuran Nuceyfi, Irak Parlamentosu tarafından Musul'un IŞİD'in eline geçmesinde rolü olduğu gerekçesiyle görevinden alınmıştı. "Musul'daki Sünnilerin bir kısmı Şii ordu tarafından özgürleştirilmektense IŞİD'in kontrolünde kapana kısılmış şekilde yaşamayı tercih ediyor" diyen Nuceyfi'ye göre, IŞİD Musul'da yönetimi de-santralize edip, yerelleştirmiş.

Nuceyfi röportajda, "Biz de onların (IŞİD'in) yaptığı bazı şeylere katılıyor, bazılarına katılmıyoruz" diyor ve ekliyor "(IŞİD'in getirdiği) değişiklikleri izlemeli ve daha önceki duruma dönmemeliyiz."

Times gazetesindeki bir başka haberde ise IŞİD'in başkenti Rakka'dan çıkarılması operasyonuna Esad rejimi güçlerinin de katıldığı işleniyor.

"Esad güçlerinin Rakka operasyonuna katılması zaten karmaşık olan ittifaklar tablosuna yeni bir düzey ekliyor. IŞİD şu an iki ülkede dört cephede çatışmak durumunda. Türkiye sınırına yakın bölgedeki IŞİD bölgesinin doğusuna doğru esas olarak Kürt savaşçılardan oluşan koalisyon güçleri ilerliyor. Batı da ise el-Kaide bağlantılı Nusret Cephesi dahil olmak üzere isyancı güçlerin ilerleyişi sürüyor. Rakka'ya doğru ilerleyen bir diğer güç ise Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Suriye ordusunun özel Çöl Şahinleri adlı birlikleri."

"Rus uçağının düşürülmesi Türkiye etkisini sınırladı"

Gazetenin bildirdiğine göre, Suriye ordusu güçleri, 160 kadar rejim askerinin IŞİD tarafından çölde yürütüldükten sonra öldürüldükleri Tabka havaüssüne 40 kilometre kadar yakında. Rakka'daki muhalif eylemciler de rejim güçlerinin kente yaklşatığını teyit ediyor.

Menbic'e doğru ilerleyiş ise Washington'ın IŞİD'i sınır bölgelerinden geriye itme stratejisinde daha da ciddi olduğunu gösteriyor, gazeteye göre.

"Bu cephe, Türkiye'nin Kürt savaşçıların alana girmesine karşı çıkışı nedeniyle aylardır durağanlığını koruyordu. Türkiye bölgenin kurtarılması için Sünni Arap güçlerin kullanılmasını istiyor. Ancak Rus uçağı düşürüldükten sonra Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki etkisi oldukça azalmış durumda. Rusya'nın bölgeye yerleştirdiği gelişkin füze sistemleri Türkiye'nin bölgeye ayak basma ihtimalini ortadan kaldırdı. Ayrıca Rus hava saldırıları bölgede Türkiye'nin desteklediği güçleri neredeyse tümüyle yok etti."

İlgili haberler