Ukrayna polisi: Euro 2016'ya saldırı planlayan bir Fransız yakaladık

Telif hakkı AP

Ukrayna polisi geçen ay depoladığı silahlar ile yakalanan bir Fransız'ın Euro 2016 futbol turnuvası sırasında saldırı düzenlemeyi planladığını duyurdu.

Fransız medyası tarafından adı Gregoire Moutaux olarak açıklanan 25 yaşındaki kişinin Ukrayna'nın Polonya sınırında yakalandığı bildiriliyor.

Ukraynalı istihbarat yetkilisi Vasyl Hrytsak, şüphelinin 15 saldırı planladığını ve aşırı milliyetçi saiklerle hareket ettiğini belirtti.

Şüpheli tüfek ve roketatarların yanı sıra 125 kilo TNT de depolamış.

Telif hakkı SBU Press Service photo via AP

Ukraynalı yetkili, şüphelinin potansiyel hedefleri arasında köprüler ve otoyollar ile birlikte bir cami ve bir sinagog da sıraladı.

Moutaux'un silah kaçakçılığı ve terörizm suçlamalarıyla yargılandığı bildiriliyor.

Şüphelinin saldırıları Euro 2016 sırasında yapmayı planlamasına rağmen turnuva etkinlik alanlarına karşı özel bir saldırı planı olmadığı belirtildi.

Telif hakkı SBU Press Service photo via AP

Kişinin Fransa'nın Lorraine bölgesinde bir çiftlikte çalıştığı ve sabıkası olmadığı bildiriliyor.

Türkiye dahil 24 takımın katılacağı EURO 2016, 10 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Karşılaşmaları izlemek üzere yaklaşık 2 milyon kişinin Fransa'ya gitmesi bekleniyor.

EURO 2016 nedeniyle Fransa'da gerek karşılaşmaların oynanacağı stadyumların çevresinde, gerekse de taraftarlar için oluşturulacak özel bölgelerde olağanüstü güvenlik önlemleri alınacak.